Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Příplatův útěk před vraždou

Po své kanceláři v Uherském Hradišti energicky rázuje statný muž. Stůl i křesla jsou zavaleny fascikly spisů. Telefony řinčí téměř nepřetržitě. Novináři se dožadují slíbených interview. Televize žádají o rozhovor na kameru. Pouhých pár set kilometrů odtud byl ale František Příplata, který se právě stává celebritou, pravomocně odsouzen na osm let kriminálu za podněcování k vraždě. Českou policii a soudce to zatím nezajímá.

mobrazek_1355.gif
mobrazek_1355.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1355.jpeg
Fotografie: Příplata: Zchlaď Rumunům hlavy – a hurá ke svým! Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Po své kanceláři v Uherském Hradišti energicky rázuje statný muž. Stůl i křesla jsou zavaleny fascikly spisů. Telefony řinčí téměř nepřetržitě. Novináři se dožadují slíbených interview. Televize žádají o rozhovor na kameru. Pouhých pár set kilometrů odtud byl ale František Příplata, který se právě stává celebritou, pravomocně odsouzen na osm let kriminálu za podněcování k vraždě. Českou policii a soudce to zatím nezajímá. Háček je v tom, že mezi panem Příplatou a mřížemi jsou dvoje státní hranice, přes které odsouzenec tajně uprchl. Úřední nezájem už vzbudil otázku, zda tedy českým pachatelům k úniku před trestem stačí spáchat zločin za hranicemi a pak úspěšně prchnout do vlasti. Právníci i zástupci zdejší spravedlnosti na to odpovídají: Je to složité. Kořeny Příplatova případu jsou ve spletitém a nejasném krvavém zločinu. V září 2000 byl v rumunském městě Jasy ubodán odborářský vůdce Virgil Sahleanu.

Vražda v Jasech

Františku Příplatovi se již před listopadem podařilo podnikat v Německu, ale protože tam – jak říká – „nelízal smetanu“, přesunul se počátkem devadesátých let do Rumunska. S podporou německých obchodních partnerů privatizoval v roce 1996 menší výrobnu v Jasech. „Měl jsem tam úspěch,“ vzpomíná dnes na své rumunské začátky. „Po pár letech jsem už měl dvě továrny, ze kterých denně vyráželo až šest kamionů s nábytkem.“

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte