Alaa al-Tamímí odchází podruhé z Iráku. „Když jsem prchal v roce 1995 před Saddámem Husajnem, byl pro mě každý den mimo vlast nekonečný. Tentokrát ale ničeho litovat nebudu. V takových podmínkách nemohu žít,“ říká muž, který se do země po pádu diktátora vrátil z exilu ve Spojených arabských emirátech, aby se nestal ničím menším než starostou Bagdádu. Ještě letos v dubnu přitom seděl bagdádský starosta v pražském hotelu Intercontinental a tvářil se optimisticky. Bylo nedlouho po úspěšných prvních volbách a on vyvracel podezíravým novinářům pochyby, že se v rozvráceném Iráku podaří vybudovat demokracii. „To, že se v Iráku nedá vytvořit demokracie, je jenom mýtus. Demokracie je dobrá pro všechny.“ V pondělí 8. srpna uprostřed oslepující písečné bouře vtrhlo do kanceláře bagdádského starosty komando několika desítek ozbrojenců a dosadilo na jeho místo rivala, Husajna al-Tahaana, člena vlivné šíitské organizace Badr. Starosta v kanceláři nebyl, okamžitě se začal skrývat a výpověď o svém znechucení sdělil novinářům pouze telefonicky: „Toto je nový Irák. K dosažení cílů se teď používá síla.“

Stejná písečná bouře nad Bagdádem zároveň ztěžovala i další krok k budoucím demokratickým poměrům v zemi: v Bagdádu se kvůli ní zdržel proces přijímání ústavy, která měla být podle původního plánu hotova již toto pondělí, 15. srpna.

Od ropy k moři písku

Irák byl od pádu monarchie v roce 1958 jednotnou republikou, naposledy…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte