mobrazek_1225.gif
mobrazek_1225.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1225.jpeg
Fotografie: Ministr s jedinečným stylem. Foto ČTK • Autor: Respekt

V případě českého ministra kultury Pavla Dostála nepůsobí slova o boji s vážnou nemocí jako fráze. Pokračoval v rozdělané práci, jako by si ani nepřipouštěl, že trpí jednou z nejzhoubnějších forem rakoviny. Jeho slova i gesta tím nicméně získávala zvláštní váhu. Minulý týden se jeho stav prudce zhoršil. Zemřel v neděli dopoledne.

Jako výrazná osobnost měl Pavel Dostál vedle četných příznivců i zásadní odpůrce. Nebál se konfliktů a v půtkách se někdy furiantsky vyžíval. I tím však vytvářel svůj nenapodobitelný styl. Jeho image nebyla dílem mediálních odborníků, spíš vycházela z jedinečných životních zkušeností. Narodil se před dvaašedesáti lety v Olomouci, kde také začal po absolvování průmyslovky působit jako divadelník. Do KSČ vstoupil už v devatenácti, ale rozešel se s ní v dubnu 1969 na protest proti normalizaci. Dalších dvacet let směl vykonávat jen dělnické profese, psal přitom pod pseudonymy pro divadlo i rozhlas a působil také v opoziční skupině Obroda. Po listopadu 89 se vrátil k divadlu, ale zároveň se pustil do politiky jako poslanec. Ministrem byl jmenován v roce 1998.

Ve funkcích se Pavel Dostál příliš neřídil ideologickými schématy, nebyl však ani přizpůsobivý pragmatik. Možná i proto patřil k nejpopulárnějším politikům. Obzvlášť obdivuhodně dokázal vycházet s různými segmenty tradičně rozhašteřené umělecké scény – zvládal to lépe než jeho předchůdci a zřejmě jej v tom…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte