Tři P znamenají Public-Privat Partnership. To jsou slova, která by měla podle premiéra Jiřího Paroubka „ze soukromých zdrojů napumpovat do státních projektů miliardy a časem až desítky miliard“, a ulehčit tak státnímu rozpočtu. Tzv. koncesní zákon schválený minulý týden vládou umožní v rámci projektů PPP například to, aby silnice či nemocnice vybudoval a provozoval soukromník, aniž by nad nimi stát ztratil kontrolu. Navíc je soukromá firma postaví ihned, zatímco stát je bude splácet až později. Odpůrci této metody ale tvrdí, že takové soukromo-státní partnerství může vytáhnout zbytečně miliardy korun z kapes občanů, a vzpomínají na projekt dálnice D47. Může jít také o vhodný nástroj státu, jak se nenápadně zadlužit, aniž by se to okamžitě odrazilo na schodku státního rozpočtu.

Export z ostrovů

Nápad zaplatit soukromníkům, aby vykonávali funkce státu, není nic nového. Často to totiž dokážou lépe než státní úředníci. Například výběr daní či cel byl pronajímán podnikatelům v Římské říši či šlechticům a Židům ve středověku. Jenže jejich působení mělo i své nedostatky, protože za své služby si nechávali příliš mnoho na úkor poplatníků. Obce postupně převzaly vodovody, kanalizace či veřejná osvětlení, zestátněna byla větší část dopravy (poslední koncese na železniční tratě fungovaly v Čechách za Rakouska-Uherska), poválečný sociální stát v západní Evropě vytvořil síť státních nemocnic a sociálních ústavů. V sedmdesátých letech se ale v…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte