Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Kulturní tip

Po teroristických útocích v Londýně znovu a naléhavěji vyvstala otázka, proč vlastně extrémní islamisté tak nenávidí západní společnost. Slušný sociální status pachatelů i jejich dobré vazby na britské prostředí přitom notně otřásly přežívajícím obrazem teroristů jako chudých, frustrovaných zoufalců naváděných mocnými manipulátory. Člověku, kterého zajímají jiná možná vysvětlení, by neměla uniknout nedávno vydaná kniha Okcidentalismus. Západ očima nepřátel Iana Buruma a Avishaie Margalita. Pramen islámského teroru totiž autoři nacházejí překvapivě nikoli v arabském světě, ale na samotném Západě.

Fenomén nenávisti a démonizace Západu se objevuje v historii už dlouho a průběžně, za jeho stvořitele přitom kniha označuje ideologii německého romantismu. Směru, který se postavil všemu, co přinášela francouzská revoluce a na čem vyrostla západní modernita – sekulární společnost, kapitalismus, vládu zákona a rozumu, svobodu jednotlivce. Němečtí romantici naopak horovali pro instinkt, organický národ, obětování se, charismatické vůdce. Modernita jim připadala sobecká, chamtivá a zbabělá. Že tenhle myšlenkový rámec přímo ovlivnil Adolfa Hitlera, je známo, autoři ale ukazují i přímou spojitost s arabským světem. Například syrský nacionalista a ideový otec hnutí Baas Satí al Husrí byl náruživým čtenářem Herdera a Fichteho. Domácí myšlenka zkaženého Západu šla za hranicemi dobře na odbyt.

Pokud by vám tahle interpretace skřípala a pojali jste podezření, zda za…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte