Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected]
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
kouzelný Harry Potter nezamotal hlavu jen tisícovkám mladých čtenářů, ale i naší redakci. Dá se o něm vlastně ještě něco napsat? Záhy se však ukázalo, že Harry má mezi redaktory tolik nadšených stoupenců, že proběhl zdí i na naše stránky. V době boje s teroristy je to příjemné zpestření, nicméně fenoménu terorismu samozřejmě věnujeme hlavní pozornost v rubrice Téma. Jiří Sobota se pokusil najít příčiny napjaté situace, možnou obranu a výhled do budoucna. Věřme, že si za rok další díl Harryho dobrodružství přečtou Evropané ve větším klidu. Ten přejeme i vám.
Výstava Česká fotografie 20. století je mimořádná především rozsahem. Více než 1200 exponátů od bezmála pěti stovek autorů zaplnilo hned tři významné pražské galerie – Uměleckoprůmyslové muzeum, Dům U Kamenného zvonu a Městskou knihovnu. Pokud si pamětníci připomenou, že po dlouhá desetiletí éry socialismu sloužila v Praze k vystavování fotografické tvorby pouze jediná maličká galerie na Jungmannově náměstí, mohou grandiózní projekt vnímat i jako satisfakci.
Na trenčínském hudebním festivalu Pohoda nechyběla ani letos světová jména jako Prodigy nebo Garbage, hledačům nových hudebních dobrodružství se ale kupodivu vyplatilo dát přednost domácí nabídce. Slovenská hudební scéna totiž v poslední době překypuje opravdu roztodivnou směsí neokoukaných zajímavých muzikantů.
Spielbergův horor Čelisti spěje do finále. Osamělá trojice hrdinů čeká v noci uprostřed moře na rozhodující střet s hrůzným monstrem a krátí si čas vzpomínkami na zranění ze svých předchozích výprav. Nakonec v prapodivné soutěži o nejděsivější historku vítězí fanatický lovec žraloků Quint, který vypráví příběh z křižníku Indianapolis, na němž během války sloužil u amerického námořnictva. Je to příběh pravdivý a právě tuto sobotu uplyne šedesát let od chvíle, kdy začal.
Lidé na Ukrajině očekávali od loňské pomerančové revoluce zásadní a rychlou demokratizaci společnosti, politickou i ekonomickou integraci do světa, ve kterém platí řád a zákony pro všechny, očekávali prosperitu, zvýšení životní úrovně a vizi lepší budoucnosti. Po více než půlroce mají mnohem více demokracie a občanských svobod, mnohem svobodnější, leč stále ne dostatečně svobodná média, vojenskou službu zkrácenou na jeden rok a naději, že jednou bude lépe. Na zbytek ale musí čekat.
Premiér v Íránu. Co to znamená? Smír dvou bývalých nepřátel, nebo šíitskou konspiraci? Před dvěma lety odpůrci tažení na Irák argumentovali tím, že po svržení Saddáma může vzniknout velký šíitský blok, že z Iráku se může stát druhý Írán, druhá šíitská teokracie. Před půlrokem v Iráku v prvních svobodných volbách šíitské strany skutečně zvítězily a šíity vedená koalice utvořila vládu. A před týdnem šéf tohoto kabinetu Ibrahím Džaafarí oficiálně navštívil Teherán.
S rostoucím vlivem komunistické říše se stále častěji rozebírají rizika, která z této moci mohou vzniknout. Občas to vypadá, že tu vyrostla velmoc, která se nezadržitelně žene kupředu a nic ji nemůže zastavit. Přitom se v nitru Číny ukrývá řada časovaných bomb, které mohou tento kolos ohrozit. Vláda proto chystá obranu.
Během chalupářského summitu s Milošem Zemanem si premiér Jiří Paroubek oblékl na procházku tričko. V něm jej minulý víkend zachytily televizní kamery všech významných stanic, které snímky odvysílaly ještě ten večer. Proč by si premiér na své chalupě nemohl vyjít civilně, jen tak v tričku? Protože šlo o oděv s reklamním logem společnosti ABN Amro Bank, premiér udělal tomuto finančnímu domu obrovskou reklamu v hlavním vysílacím čase. A s touto firmou spolupracoval v době, kdy byl náměstkem pražského primátora.
Věra Vohlídalová z Liberce může letos dostat Nobelovu cenu míru, na kterou byla nominována, ale může také sedět ve vězení. A obojí za jednu a tutéž věc.
Nobelovu cenu si Věra Vohlídalová může odnést společně s 999 ženami celého světa, které navrhlo švýcarské sdružení 1000 Women for the Nobel Peace Prize 2005. Jeho členové by tak rádi sto let od chvíle, kdy mírovou „nobelovku“ získala první žena (rakouská pacifistka a pražská rodačka Bertha von Suttner), upozornili, že stále existuje spousta těch, které si zaslouží uznání.
V zemi, kde je nejznámější vojenskou postavou Švejk, se děje překvapivá věc: profesionální armáda je zavalena žádostmi o přijetí. Češi objevili kouzlo armádní jistoty.
Nejvyšší první náklad všech dob, nejvíce výtisků prodaných v jediném dni, nejvíce dětí, které během víkendu dokážou přečíst a zrecenzovat šestisetstránkovou knihu. Harry Potter a Princ dvojí krve minulý týden opět zatřásl statistikami, ovládl snad všechna světová média jako prvořadá událost, a i člověk, který není zrovna náruživým potterovským čtenářem, se musí ptát, co tenhle globální fenomén znamená.
Jsou všude. Navštíví každý sebeutajenější kousek na zemi. Říkají si turisté. V létě se jich zmocňuje puzení odjet někam hodně daleko a zapomenout na stereotyp známého prostředí. Podle sociologů a specialistů na lidské chování jde o instinkt zděděný po lovcích, sběračích a kočovnících těkajících za obživou. Ti nám teď v létě našeptávají do ucha podvědomí: přemísti se, moderněji řečeno: cestuj!