Reklama
 
v30.gif

2005/30

Koupit vydání
v29.gif Vydání 18.–25. 7. 2005 v31.gif Vydání 31. 7. – 7. 8. 2005
Editorial
Editorial Erik Tabery Vážené čtenářky, vážení čtenáři, kouzelný Harry Potter nezamotal hlavu jen tisícovkám mladých čtenářů, ale i naší redakci. Dá se o něm vlastně ještě něco napsat? Záhy se však ukázalo, že Harry má mezi redaktory tolik nadšených stoupenců, že proběhl zdí i na <A HREF="http://respekt.cz/c1-36244250-namydleny-harry-potter">naše stránky</A>. V době boje s teroristy je to příjemné zpestření, nicméně fenoménu terorismu samozřejmě věnujeme hlavní pozornost v rubrice <A HREF="http://respekt.cz/c1-36244450-evropa-ve-valce-s-al-kaidou">Téma</A>. Jiří Sobota se pokusil najít příčiny napjaté situace, možnou obranu a výhled do budoucna. Věřme, že si za rok další díl Harryho dobrodružství přečtou Evropané ve větším klidu. Ten přejeme i vám.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po vedrech přišel chlad a deště. V jižních Čechách spadla z nebe dvě malá letadla. <B>Začala svatá válka proti Západu, která může trvat i půl století, a buňky našich mučedníků jsou jadernou bombou, která byla aktivována a tiká</B>, citovaly noviny výrok Muhammada el-Amira Atty, jímž tento otec jednoho z atentátníků, kteří v roce 2001 zaútočili unesenými dopravními letadly na Spojené státy, přivítal sebevražedné bombové útoky v Londýně a blahořečil jejich vykonavatelům.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Co se děje ve světě Petr Dorůžka Kulturní tip Petr Třešňák Hudba Jaroslav Pašmik Festivaly Petr Třešňák Televize Petr Třešňák
Kultura
Po Lechovi Lech Maciej Ruczaj
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Co s načatým terorem Může si soudce kupovat porno? Respekt
Civilizace
Čelisti nespravedlnosti Miroslav Zajíček Spielbergův horor Čelisti spěje do finále. Osamělá trojice hrdinů čeká v noci uprostřed moře na rozhodující střet s hrůzným monstrem a krátí si čas vzpomínkami na zranění ze svých předchozích výprav. Nakonec v prapodivné soutěži o nejděsivější historku vítězí fanatický lovec žraloků Quint, který vypráví příběh z křižníku Indianapolis, na němž během války sloužil u amerického námořnictva. Je to příběh pravdivý a právě tuto sobotu uplyne šedesát let od chvíle, kdy začal. Kaleidoskop Jaroslav Petr S logem a bez loga Jan Jandourek
Rozhovory
Já už s tím ale nechci žít Lenka Weberová Eva Holubová (1959) dnes patří k nejvíce obsazovaným herečkám v českém filmu: od roku 1981 hrála ve 40 snímcích, je držitelkou Českého lva (2000) za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Alice Nellis &bdquo;Ene bene&ldquo;. Svůj talent uplatnila také jako členka divadel Sklep, Mimóza, Studio Bouře a Náhradní divadlo, donedávna byla ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí (1995&ndash;2002). Má dvojčata.
Téma
Evropa ve válce s al-Káidou Jaroslav Spurný, Jiří Sobota Londýn svádí zásadní bitvu v celosvětové válce s terorismem al-Káidy. Mladí Evropané kladou bomby proti svým vlastním spoluobčanům. Kdo tito lidé jsou? Co chtějí? A jak se proti nim můžeme bránit?
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Jak tsunami a Evropa pomohly k příměří Radek Palata Ukrajina se probudila do reality Bohdan Kopčák Lidé na Ukrajině očekávali od loňské pomerančové revoluce zásadní a rychlou demokratizaci společnosti, politickou i ekonomickou integraci do světa, ve kterém platí řád a zákony pro všechny, očekávali prosperitu, zvýšení životní úrovně a vizi lepší budoucnosti. Po více než půlroce mají mnohem více demokracie a občanských svobod, mnohem svobodnější, leč stále ne dostatečně svobodná média, vojenskou službu zkrácenou na jeden rok a naději, že jednou bude lépe. Na zbytek ale musí čekat. Voda klesá, hněv stoupá Petr Morvay Mezi námi šíity Zbyněk Petráček Premiér v Íránu. Co to znamená? Smír dvou bývalých nepřátel, nebo šíitskou konspiraci? Před dvěma lety odpůrci tažení na Irák argumentovali tím, že po svržení Saddáma může vzniknout velký šíitský blok, že z Iráku se může stát druhý Írán, druhá šíitská teokracie. Před půlrokem v Iráku v prvních svobodných volbách šíitské strany skutečně zvítězily a šíity vedená koalice utvořila vládu. A před týdnem šéf tohoto kabinetu Ibrahím Džaafarí oficiálně navštívil Teherán.
Ekonomika
Kdy se zhroutí Čína Václav Mezřický S rostoucím vlivem komunistické říše se stále častěji rozebírají rizika, která z této moci mohou vzniknout. Občas to vypadá, že tu vyrostla velmoc, která se nezadržitelně žene kupředu a nic ji nemůže zastavit. Přitom se v nitru Číny ukrývá řada časovaných bomb, které mohou tento kolos ohrozit. Vláda proto chystá obranu. Třikrát na okraj Marek Pokorný, Marek Hudema Premiér jako reklamní panel Jaroslav Spurný Během chalupářského summitu s Milošem Zemanem si premiér Jiří Paroubek oblékl na procházku tričko. V něm jej minulý víkend zachytily televizní kamery všech významných stanic, které snímky odvysílaly ještě ten večer. Proč by si premiér na své chalupě nemohl vyjít civilně, jen tak v tričku? Protože šlo o oděv s reklamním logem společnosti ABN Amro Bank, premiér udělal tomuto finančnímu domu obrovskou reklamu v hlavním vysílacím čase. A s touto firmou spolupracoval v době, kdy byl náměstkem pražského primátora. Tři zázračná P Marek Hudema
Domov
Muž ze Seznamu Erik Tabery Zde jsou lvi Jan Kovalík Banda čtyř žije dál Z ciziny Nobelovka, z domova vězení Eliška Bártová Věra Vohlídalová z Liberce může letos dostat Nobelovu cenu míru, na kterou byla nominována, ale může také sedět ve vězení. A obojí za jednu a tutéž věc. Nobelovu cenu si Věra Vohlídalová může odnést společně s 999 ženami celého světa, které navrhlo švýcarské sdružení 1000 Women for the Nobel Peace Prize 2005. Jeho členové by tak rádi sto let od chvíle, kdy mírovou &bdquo;nobelovku&ldquo; získala první žena (rakouská pacifistka a pražská rodačka Bertha von Suttner), upozornili, že stále existuje spousta těch, které si zaslouží uznání. To sladké slovo vlastní byt Marek Pokorný Žádné sbohem, armádo Silvie Lauder V zemi, kde je nejznámější vojenskou postavou Švejk, se děje překvapivá věc: profesionální armáda je zavalena žádostmi o přijetí. Češi objevili kouzlo armádní jistoty.
Komentáře
Spravedlnost pro Saddáma Zbyněk Petráček Slušně sjednocený Klaus Erik Tabery Začalo porcování medvěda Marek Hudema, Jaroslav Spurný Namydlený Harry Potter Petr Třešňák Nejvyšší první náklad všech dob, nejvíce výtisků prodaných v jediném dni, nejvíce dětí, které během víkendu dokážou přečíst a zrecenzovat šestisetstránkovou knihu. Harry Potter a Princ dvojí krve minulý týden opět zatřásl statistikami, ovládl snad všechna světová média jako prvořadá událost, a i člověk, který není zrovna náruživým potterovským čtenářem, se musí ptát, co tenhle globální fenomén znamená. Ve hvězdách Viktor Šlajchrt Ideální dovolená: doma Markéta Pilátová Jsou všude. Navštíví každý sebeutajenější kousek na zemi. Říkají si turisté. V létě se jich zmocňuje puzení odjet někam hodně daleko a zapomenout na stereotyp známého prostředí. Podle sociologů a specialistů na lidské chování jde o instinkt zděděný po lovcích, sběračích a kočovnících těkajících za obživou. Ti nám teď v létě našeptávají do ucha podvědomí: přemísti se, moderněji řečeno: cestuj!

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte