Reklama
Předplatit
Respekt
komentáře
agenda
kontext
rozhovory
podcasty
Vyhledávání
2005/31 • RESPEKT 31/2005
Vyšel nový
Respekt Speciál
Archiv
Koupit předplatné
Předplatit
Přihlásit
2005/31
31/2005, 31. 7. – 7. 8. 2005
Koupit vydání
Vydání
24.–31. 7. 2005
Vydání
1.–8. 1. 2006
Editorial
Editorial
Marek Švehla
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pokud neotevíráte naše noviny poprvé, všimli jste si zřejmě nového místa pro editorial, který přesouváme ze strany dvě na stranu tři. Důvody jsou dva: jednak s novou grafikou došlo k příliš velkému zkrácení rubriky Ve hvězdách, v níž Vás seznamujeme s osudy zajímavých osobností. Tyto texty si řada z Vás oblíbila a my tedy jejich délku vracíme do původní podoby. Přesunutí editorialu nám také umožní volit jeho délku podle momentální potřeby.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Chlad a deště vystřídalo vedro, po vedru přišly bouře. Dovolenkové šňůry aut valících se k mořím beznadějně ucpaly evropské dálnice. Při teroristickém výbuchu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch zahynul spolu s 87 jinými oběťmi i český občan Petr Kořán (24). V Uherském Hradišti skončila Letní filmová škola. Policejní těžkooděnci zcela bezdůvodně rozehnali festival taneční hudby CzechTek, který se měl konat na řádně pronajaté louce poblíž Rozvadova.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
Kulturní tip
Petr Třešňák
Ve stínu pražských bienále nebo monumentální přehlídky české fotografie 20. století probíhá v pražském Rudolfinu výstava švýcarské fotografky <B>Annelies Štrby</B>. Stojí za návštěvu, protože představuje autorku výrazově ryze současnou, a přitom soustředěnou na velmi osobní téma. Snad nejsilnější fotografickou retrospektivou, kterou Rudolfinum v poslední dekádě přivezlo, byla přehlídka Američanky Nan Goldin. Intimní barevné snímky jejích přátel, často narkomanů, pacientů s AIDS nebo lidí žijících na hraně, jako by dokázaly vytvořit celistvý obraz jednoho divokého života, po němž zbylo album pocitů a vzpomínek. Vstup na výstavu Annelies Štrby je nejprve takovým malým déjà-vu: diaprojektor ve zšeřelé místnosti promítá nekonečnou sérii snímků rodiny, s nimi se střídají záběry studených, v letu zachycených měst.
Co se děje ve světě
Dominika Prejdová
Hudba
Petr Třešňák
Knihy
Marek Pokorný, Petr Třešňák
Televize
Petr Třešňák
Kultura
Bouyeri bezvěrců nelituje
Jiří Sobota
Mohammed Bouyeri chtěl slavně zahynout v boji s nepřítelem. Nepodařilo se. Chtěl být mučednicky popraven. Ani to mu osud nedopřál. Přesto uspěl – dokázal svůj vztek přelít do ulic. Mohammed Bouyeri loni v listopadu rituálně zavraždil nizozemského dokumentaristu Thea van Gogha. Krátce nato v blahobytném království vzplály mešity a pak zase na oplátku kostely – Mohammedův řeznický nůž zamířil neomylně přímo do srdce dlouho pěstěné kultury tolerance. Nyní za to nizozemský terorista marockého původu nafasoval doživotí.
Dopisy
Dopisy
Respekt
Diskuse
Vzestup a pád říše evropské
Civilizace
„Wokna“ do počítačového vesmíru
Michal Čakrt
Když minulý měsíc vyšlo najevo, že Bill Gates vyšel vstříc čínským komunistům a přislíbil, že jim pomůže s cenzurou internetu, rozhořčilo to část počítačových uživatelů natolik, že přestali výrobky Microsoftu používat a přešli ke konkurenci. Někteří z nich o takovém kroku ostatně uvažovali už delší dobu. Na rozdíl od téměř monopolního počítačového giganta totiž menší firmy neutajují zdrojové kódy svých operačních systémů (viz rámeček), a dokonce nabízejí většinu programů zdarma. Dva významní profesoři americké Harvard Business School, Pankaj Ghemawat a Ramon Casadesus-Masanell, si proto nedávno položili otázku: Převálcují volně šiřitelné produkty s otevřeným zdrojovým kódem (například Linux) uzavřené operační systémy (například Windows)? Výsledky, k nimž dospěli pomocí ekonomického modelování, jsou nadmíru zajímavé.
Kaleidoskop
Zdeněk Lukeš
Hledání české kuchyně
Viktor Šlajchrt
Rozhovory
Můj národ je trochu dobrý i špatný
Marek Hudema, Josef Pazderka
Gheorghe Briceag se narodil roku 1928 v Moldávii. Strávil deset let v sovětském gulagu za polárním kruhem a sedm let ve vyhnanství. Po propuštění pracoval v dolech v Donbasu, později dokázal vystudovat práva a pomáhal spoluobčanům při řešení soudních sporů se státem a jeho úředníky. Je členem moldavského Helsinského výboru a laureátem ceny Homo Homini, kterou uděluje společnost Člověk v tísni za vytrvalou obhajobu lidských práv.
Téma
Bůh jménem Klíma
Viktor Šlajchrt
Je to zvláštní představa: přímo uprostřed civilizované Evropy, ve spořádaných a usedlých Čechách minulého století se vyskytl muž, který se rozhodl stát Bohem – a podle všeho se mu to podařilo. Jako každý správný bůh žil přitom nuzně na okraji společnosti, takže když zemřel, nevzbudilo to mimo kroužek několika jeho přátel žádný velký rozruch. Desítky let po své smrti se stal pro mnoho Čechů kultovním hrdinou: ztělesněním odvahy k naprosté svobodě, kterou lze uskutečnit bez ohledu na životní podmínky i takzvaný zdravý rozum.
Zahraničí
Svět kolem
Zbyněk Petráček
Nad Karlem Rovem se smráká
Michal Sedláček
Vlastním tělem proti osudu
Lucie Hindlsová, Marina Šternová
Když nafta škodí víc než mafie
Josef Kašpar
Srdce bije vlevo, a pořád víc
Uwe Müller
Politikové, politologové a komentátoři v Německu už dlouho varovali před rizikem vzniku populistické strany na kraji politického spektra, v jejímž čele by stál „německý Haider“. A nezůstalo jen u výstrah. Sloučením východoněmecké postkomunistické PDS a západoněmecké Volební alternativy WASG vznikl nový hráč, který citelně zasáhne do volebního klání v celém Německu – Levicová strana. Ta by podle průzkumu agentury Infratest-dimap z 22. července obsadila třetí příčku s 12 % za konzervativní unií (42) a sociálními demokraty (27).
Ekonomika
Zaplaťpámbů za povodně
Marek Pokorný
Je to skvělé, Praha je na novou velkou vodu připravena,“ prohlásil hrdě minulou sobotu pražský primátor Pavel Bém po skončení velkého cvičení, když pražští záchranáři postavili za 12 hodin zábrany proti velké vodě v Praze (limit byl plných 36 hodin). Nedávné cvičení a současně výročí dvou velkých povodní posledních deseti let ale vybízí ještě k jednomu: rekapitulovat, co velká voda vzala a dala.
Třikrát na okraj
Marek Hudema
Upřímnou soustrast od finančního úřadu
Petr Dudek
Kladivo na ředitele
Marek Fak
Domov
Slavný muž v nesnázích
Jáchym Topol
Všichni jsme z Hrusic
Jáchym Topol
CzechVztek 2005
Jan Kovalík
Válka o louku u dálnice trvala dva dny a tři noci. Lidé, které přitom policie měla chránit, psali protestní petici a nevěřícně přihlíželi zpoza svých plotů. Pan Antonín Kareš stojí v sobotu večer na louce svého domu v Újezdu pod Přimdou a přes nedalekou dálnici D5 sleduje dalekohledem tisícihlavou rojnici policejních těžkooděnců. Ti na protější louce hlava nehlava mydlí poslední účastníky technoparty CzechTek 2005. Teče krev, nad loukou se vznášejí oblaka slzného plynu, obloha je zamračená a slabě prší.
Zlodějský roaming
Marek Švehla
Každému, kdo vyrazil do zahraničí a vzal si s sebou svůj mobil, se to už stalo. Použití tohoto bezkonkurenčního symbolu dneška se příjezdem do první slovenské či německé vesnice stává těžce luxusní službou s hrozbami tisícových rodinných účtů. Jak je to možné, když přitom zůstávám v síti své domovské nadnárodní firmy, pro kterou jinak státní hranice nepředstavuje žádnou velkou překážku? Odpověď je stručná a ne úplně radostná: prostě proto, že to tak telefonní operátoři chtějí. Takže je nutné ptát se na něco jiného. Především – co proti tomu můžeme podniknout? A kdy se dočkáme změny?
Vstupte do své řeky, možná už je čistá
Silvie Lauder
Skočit v horkém dni do řeky bývalo tou nejpřirozenější věcí. A možná zas brzo bude – aspoň v Česku. Zdejší řeky jsou totiž stále čistší.
V Brně rozbourali yperit
Eliška Bártová
Komentáře
Glosa
Erik Tabery
Lidský život a lidská práva
Zbyněk Petráček
Rozehnat CzechTek a zemřít
Marek Švehla
V čase, kdy londýnské policejní sbory nahánějí pěšáky al-Káidy a připravují společnost na dlouhý a nepříjemný čas nebezpečí a nejistoty, má i česká policie plné ruce práce s nenadálým nepřítelem. Nenosí sice u sebe Korán, nemá po těle dráty s výbušninami a nikomu neplánuje zkřivit vlas na hlavě, přesto muže zákona přiměl mobilizovat elitní sbory, zablokovat dálnici, povolat vrtulníky a postavit do čela akce policejního prezidenta s ministrem vnitra. Ti rozhodli vytáhnout na nepřítele slzný plyn, vodní děla i pistole. Není čemu se divit, v jedné z největších polistopadových policejních akcí šlo o hodně: hrozilo neplánované zdupání jedné polní cesty a srocení mladých lidí se slepenými vlasy, kteří chtěli na pronajaté louce tancovat za zvuků hlasité hudby.
Ve hvězdách
Josef Greš
Přítel, který prohrával
Petr Třešňák, Tereza Brdečková
Svým heroickým odchodem ze života si Pavel Dostál zajistil úctu kolegů z politiky a často i z umění. Teď už je pohřben, všechna vyznání jsou přečtena a o pozornost se pomalu hlásí praktická otázka: jaký byl Dostál ministr a kam se česká kultura v jeho éře dostala. Taková bilance je důležitá už proto, abychom věděli, co máme žádat od Dostálova nástupce. Jedno je totiž jasné: ještě žádný ministr kulturu nestvořil ani nezachránil. Ale může jí vybojovat prostor – anebo jí ho naopak vzít.
Inzerce •
Předplatitelům reklamu nezobrazujeme
Vyhledávání
Autor
Rubrika nebo tag
Rok vydání (např. 1994-2001)
Zavřít vyhledávání
Tip:
Vyhledávejte dle autora pomocí autor:
autor:”Erik Tabery”
další tip
Výsledky vyhledávání
Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Nejvíce hledáte