Hlava státu, nebo terorista? Nový íránský prezident Ahmadínedžád se před šestnácti lety údajně podílel na vraždě tří Kurdů ve Vídni.

Poslanec za rakouské Zelené Peter Pilz je podsaditý, sportovní muž s krátkými vlasy a čilýma očima. Jako expert na otázky bezpečnosti v nejmenší opoziční straně se specializoval na témata, která připadají ostatním zákonodárcům příliš choulostivá. Vydal již pět knih s tituly jako Kartel, S Bohem proti všem či Eskorta do Teheránu. Právě ta poslední je nanejvýš aktuální. Pilz v ní detailně popisuje, jak 13. července 1989 v jednom bytě ve vídeňském třetím obvodu íránské komando zavraždilo tři Kurdy. Oběťmi byli Abdurrahmán Kásemlú, lídr Demokratické strany íránského Kurdistánu, jeho zástupce Abdulláh Gháderí Ázar a prostředník, irácký Kurd žijící v Rakousku, Fázil Rasúl – právě s ním pojilo Pilze úzké přátelství. Slibem, že budou moci vést jednání s íránskou vládou, byli Kurdové nalákáni do vídeňské pasti.

Tato epizoda vstoupila do moderní rakouské historie jako „kurdská vražda“ – a to jako velmi neslavná kapitola. Ačkoli celou věc vyšetřovala policie, pachatelé se bez problémů ukryli na íránské ambasádě a potom neobtěžováni opustili Rakousko. Tehdejší ministr zahraničí Alois Mock hovořil o „svinstvu“, jeho úředníci pak o „vyděračských metodách Íránců“, nicméně celá kauza nebyla nikdy objasněna a ustavení parlamentního vyšetřovacího výboru ztroskotalo na odporu tehdejší…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte