Je to už doopravdy trapné. Znovu je v čele zdejší vlády muž, který má pocit, že když si přispí a pak spěchá do práce, může přitom ohrožovat na životech nás i naše děti. A že nám poddaným nezbývá nic jiného, než se přimáčknout ke zdi a modlit se, aby modrý majáček vrchnosti prosvištěl kolem bez následků. Ty děti na přechodech u školy a lidé na křižovatkách, kolem kterých se stovkou přes červené semafory přehnal minulý týden premiér Jiří Paroubek, měli štěstí: nic se nestalo. Lépe řečeno – nestalo se nic ve smyslu mrtvol a vážných zranění. Ale škoda, kterou tyto opakované provokace uštědřují zdejší společenské a politické atmosféře, je nepochybná.

Paroubek je po Stanislavu Grossovi druhý premiér v krátké době, kterého novinářská kamera zachytila při veřejném pohrdání předpisy, slušností a právem. Jistě, chovat se takto dovoluje zdejším vysoce postaveným politikům zákon. Nicméně je to špatný zákon. Zdědili jsme ho od komunistických papalášů a vůbec neodpovídá pozici, kterou svobodná společnost přisuzuje svým politikům a jejich důležitosti. Taky není náhoda, že podobnou normu dnes široko daleko najdeme už jenom v Rusku.

Naši reprezentanti si ovšem „vládnutí“ bez majáčkové výsady nedokáží představit: už ji používají dokonce jako náhradu za špatně natažený budík. Navenek jim ta drzost vychází. Snahy zrušit papalášské výsady od majáčků přes mohutnou beztrestnost až po dotovaný koňak a zvěřinu v poslaneckých restauracích se prozatím zcela míjejí…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2125

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte