Chce to kus politické odvahy i sebevědomí – navštívit v roli reprezentanta někdejších viníků místo, které pro oběti funguje jako symbol jejich utrpení. Právě před týdnem se ukázalo, že Němci jsou v této disciplíně sice trénovanější než Češi, ale i tady už se blýská na možné lepší časy. Vezměme to popořadě.

Fotografie terezínského setkání Gerharda Schrödera s Tomášem Kostou obletěla celý svět, napsaly noviny 19. května. Ano, Terezín je v této zemi symbolem obětí nacismu a Tomáš Kosta člověkem, který byl kdysi určen pro „konečné řešení“, měl prostě vyletět komínem. Proto také působí přesvědčivě, když v tisku čteme, že nejmocnější muž Evropy plakal v Terezíně.

Rovněž oběti poválečných násilností z řad českých Němců mají své symboly, u kterých se každoročně scházejí pamětníci i jejich potomci. Jedním z nich jsou severočeské Postoloprty, dalším pak Brno a jižněji ležící Pohořelice. Obě místa patří k dějištím velkých masakrů z konce května 1945, dodejme, že masakrů páchaných často na starých lidech, ženách a dětech, neboť muži byli na frontě. I tyto lokality se nyní dočkaly svých „šedesátek“, ale s rozdílným osudem. V Postoloprtech se neukázal ani nikdo ze státní správy, ani nikdo ze samosprávy, zkrátka vše jako za normalizace – až na Němce dorazivší zpoza hranice. A masové hroby? Ty jsou pod zahrádkami místních. Brno poskytlo zcela jiný obrázek. K 60. výročí nuceného vysídlení tamních Němců pozval primátor Brna Richard Svoboda…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte