Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

V Cannes se letos urodilo

Nejostřeji sledovaná soutěž na světě dala jako obvykle přednost osvědčeným osobnostem autorského filmu. Cannes má zkrátka svůj elitní klub privilegovaných členů, kteří jsou do arény vpuštěni prakticky pokaždé, když dokončí další dílo – záleží pak hlavně na tom, jestli je hodno jména svého autora, anebo je jen matným odleskem jeho bývalé slávy. Až na výjimky lze letos konstatovat spíš to první.

Letošní filmový festival se od těch předešlých lišil především chladným počasím a nedostatkem skandálů. Filmům samotným to nijak neuškodilo.

Nejostřeji sledovaná soutěž na světě dala jako obvykle přednost osvědčeným osobnostem autorského filmu. Cannes má zkrátka svůj elitní klub privilegovaných členů, kteří jsou do arény vpuštěni prakticky pokaždé, když dokončí další dílo – záleží pak hlavně na tom, jestli je hodno jména svého autora, anebo je jen matným odleskem jeho bývalé slávy. Až na výjimky lze letos konstatovat spíš to první.

Profesor Trier kritizuje

Svou úroveň i uměleckou nezávislost si obdivuhodným způsobem udržuje guru amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch. V nejnovějším snímku Broken Flowers (Zlomené květy) vypráví svým typickým způsobem, s osobitým humorem a filmařským minimalismem příběh stárnoucího Dona Juana, který se jednoho dne z anonymního dopisu dozví, že má někde v Americe syna. Vydává se proto napříč Spojenými státy za svými bývalými milenkami, aby si v tom udělal jasno. V hlavní roli září hollywoodský komik Bill Murray.

Další z velkých autorů současného světového kina Lars von Trier uvedl v Cannes snímek Manderlay navazující obsahově i formálně na předchozí Dogville. Jeho hlavní hrdinka Grace (ztvárněna tentokrát Bryce Dallas Howardovou) se dostane společně s gangem svého otce na jižanskou plantáž Manderlay, kde ještě stále vládne otroctví, oficiálně zrušené před sedmdesáti lety. Grace se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.