Co by vám zpříjemnilo život ve městě? Jaké věci by měly zmizet, a co byste naopak uvítali? Radnice dánské metropole v létě vyhlásila soutěž Město snů a vyzvala obyvatele, aby se stali spolutvůrci územního plánu. „Kodaň dnes prochází dalekosáhlými změnami a lidé by měli mít šanci tento proces ovlivnit,“ vysvětluje koordinátorka projektu Lise Gamstová. Záměr radním vyšel a během několika měsíců obdrželi stovku návrhů od profesionálů i amatérů. Ještě v loni z nich pak vybrali vítězný projekt, který teď čeká na svou realizaci.

Vizionář přichází

V našich zeměpisných končinách nevídaná vstřícnost kodaňských radních nespadla z nebe. Dánská metropole před třiceti roky zažila tichou, ale revoluční změnu. Ještě na počátku 70. let tam byl nejoblíbenějším dopravním prostředkem automobil. Malebný přístav Nyhavn, kde dnes za slunečných dnů posedávají hloučky lidí, v klidu odpočívají a popíjejí, tehdy sloužil jako velkoplošné parkoviště. Pak však přišla událost, která tvář dánského hlavního města změnila k nepoznání: do služeb radnice vstoupil vizionářský urbanista Jan Gehl.

Jeho program byl jednoduchý: má-li být město příjemným místem k životu, musí lidem nabízet dostatek prostoru, který k nim bude přátelský. Cestu k dosažení něčeho takového Gehl viděl v postupném vytlačení hektického automobilového provozu z centra města. Opřít se přitom mohl o pozitivní zkušenost, kterou Kodaňané udělali, když na počátku 60. let radnice uzavřela hlavní…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte