Cukrovka je velmi zlá a velmi rozšířená nemoc. Jen ve Spojených státech jí trpí na 8 milionů lidí. Vědci ze Stanfordovy univerzity vedení profesorem Seung Kimem však pro ně mají nadějné zprávy. V poslední době se daří transplantovat diabetikům buňky odebrané ze slinivek zemřelých lidí. Ty zajistí pacientům produkci dostatečného množství inzulinu, který si jinak nemocný musí pravidelně píchat v injekcích. Celý postup je však nesmírně náročný. Často se nedaří získat pro transplantaci dost buněk, a vědci proto hledají za buňky slinivky snáze dostupnou náhradu.

Kimův stanfordský tým ji trochu překvapivě nalezl v nervových buňkách. Vědci izolovali ty z nich, které mají v lidském mozku na starosti tvorbu nových neuronů, a v laboratoři na ně působili látkami, které směřují činnost buněk k produkci inzulinu. A uspěli. Jakmile se nově vypěstované nervové buňky potkaly s cukrem, začaly tvořit inzulin. Tuhle schopnost si udržely i poté, co je profesor Kim přenesl do těla laboratorních myší.

Od pokusů na myších však bývá ke spolehlivé léčbě lidí hodně daleko. Neurony produkující inzulin nebudou výjimkou.Ploštěnky jsou mistři regenerace. Zabít je nelze ani nakrájením na nudličky. Po čase doroste z každého kousku nový červ. Jednotlivé buňky jejich těla stárnou podobně jako buňky všech ostatních živočichů. Když však buňka doslouží, vytvoří si za ni ploštěnka bez potíží náhradu. Pokud červa něco nesežere, může žít věčně. Vědce nesmrtelnost…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte