mobrazek_786.gif
mobrazek_786.gif • Autor: Respekt

vobrazek_786.jpeg
Fotografie: Šéf drah Petr Kousal: Úkol splnil, ale změny neprosadil. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Generální ředitel Českých drah minulý týden odstoupil. Na jeho nástupce teď čeká jednání s odbory, ale i rozdělení celé firmy.

České dráhy, akciovou společnost stoprocentně vlastněnou státem, provázejí neustále problémy. Podnik dosud nemá uzavřenu kolektivní smlouvu s odbory na letošní rok, odboráři tvrdí, že se podnik řítí do záhuby a vyhrožují stávkou. Na druhou stranu bývalý generální ředitel Petr Kousal, který rezignoval minulý týden, svůj odchod zdůvodňuje tím, že jeho role krizového manažera skončila a úkol restrukturalizovat dráhy byl v podstatě splněn.

Dluhy na cestě

Jaká je tedy skutečnost? Z pohledu účetního nevypadá hospodaření Českých drah zle. Ztráta podniku se každý rok zmenšuje: v roce 2002 byla téměř pět miliard, v roce 2003 méně než miliardu a loni 674 milionů, a podle plánů by měla klesnout do roku 2006 na nulu. Navíc veškerá tato ztráta je pouze účetní – na rozdíl od devítimiliardového dluhu před rokem 2002 si nyní nemusí dráhy na pokrytí své ztráty vůbec půjčovat. Současně klesá počet zaměstnanců z téměř 83 tisíc v roce 2002 na současných 72 tisíc, letos je plánován další pokles na 66 tisíc lidí. Rostou také výnosy na jednoho zaměstnance. Loni se navíc podařilo zvrátit dlouholetý trend poklesu počtu cestujících na drahách (v roce 2004 udělali lidé o devět tisíc cest více než o rok dříve a počet cestujících se vrátil na úroveň roku 2000)…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte