0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí23. 4. 20054 minuty

Pozor na ty, kdo je obdivují

Fotografie: Ante Gotovina – unést ho ze zahraničí? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Ante Gotovina – unést ho ze zahraničí? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Evropská unie odměňuje i trestá přístup Balkánu ke spravedlnosti. Chorvatsko nezahájilo přístupové rozhovory, zato před Srbskem se rýsuje asociační dohoda.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zatímco je chorvatský generál Ante Gotovina, někdejší miláček režimu Franja Tudjmana, na útěku, několik srbských armádních a policejních generálů se dobrovolně vydalo do Haagu před trestní tribunál, aby se obětovalo v zájmu národa a jeho budoucího vstupu do Evropské unie. Chorvatsko mělo 17. března zahájit přístupové rozhovory s EU. Nezahájilo. Brusel dal už dříve najevo, že bez vydání Gotoviny žádné rozhovory nebudou. Zato 12. dubna Evropská komise doporučila, aby Unie začala jednat se Srbskem a Černou Horou o asociační dohodě.

Chorvatsko: Marně pátráme

Zprávy o tom, že Gotovinovi pomáhají v útěku chorvatské tajné služby, kroužily příliš dlouho na to, aby se daly ignorovat. Reformní vláda v čele s Ivicou Račanem (současným vůdcem opozice a předsedou Národního výboru pro dohled nad rozhovory s EU), jež nastoupila v roce 2000, nechávala tento problém raději stranou. Musela řešit ekonomické problémy, hlavně vysokou nezaměstnanost, a současně radikálně snížit stav předimenzované armády. Právě ta dlouho sloužila jako náhradní systém sociální péče. A pro vojáky byl Gotovina hrdinou.

Jeho kariéra je krátká, ale zajímavá. V osmnácti letech emigroval do Francie, vstoupil do cizinecké legie, nabyté zkušenosti…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc