0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika19. 3. 20055 minut

Vítejte v lepších časech

„Podpořte české zemědělce,“ křičí do mikrofonu před stanicí metra Anděl v Praze muž s bradkou, před nímž stojí několik beden s jablky. „Kdo se trefí, dostane jich plnou tašku,“ hřímá dál a vyzývá kolemjdoucí, aby se jablky trefovali do žluté popelnice stojící vedle něj na improvizovaném pódiu.

Fotografie: Jablka jdou do koše, ale čeští rolníci bohatnou. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Jablka jdou do koše, ale čeští rolníci bohatnou. Foto Ludvík Hradilek
Fotografie: Jablka jdou do koše, ale čeští rolníci bohatnou. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

„Podpořte české zemědělce,“ křičí do mikrofonu před stanicí metra Anděl v Praze muž s bradkou, před nímž stojí několik beden s jablky. „Kdo se trefí, dostane jich plnou tašku,“ hřímá dál a vyzývá kolemjdoucí, aby se jablky trefovali do žluté popelnice stojící vedle něj na improvizovaném pódiu.

„Zemědělství je na tom stále špatně, drtí nás dovozy především levných jablek a zeleniny z Polska,“ říká již klidnějším hlasem prezident Agrární komory Jan Veleba na tiskové konferenci, která se koná v nedaleké pizzerii. „Čím dál víc plodin se přestává vyplácet dělat.“ Jenže právě předminulý týden oznámil Český statistický úřad, že zemědělci za minulý rok dosáhli rekordního devítimiliardového zisku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ať žije Unie

Důvod, proč zemědělci ukončili léta účetních ztrát (průměrně přes tři miliardy korun ročně), je zřejmý: Členství v Unii a její dotační pravidla – zatímco v roce 2003 tuzemští zemědělci získali na dotacích 14 miliard korun, loni o 12 miliard více, tedy 26 miliard.

Zemědělci sice připouštějí, že jsou dotace vyšší a i zisk je, současně však snad ze zvyku přidávají několik ale: „Jenže ty peníze nemáme. Byla obrovská nadúroda a jen v obilí na skladech je skoro deset miliard,“ stěžuje si Veleba, podle něhož je odhad statistiků přemrštěný. „Obilí prodáme se ztrátou, zisk bude maximálně poloviční.“

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc