0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov1. 1. 20056 minut

Odposlechy trhají rekord

Policie tento týden předloží prezidentu Václavu Klausovi analýzu prováděných odposlechů, kterou si u policie objednal před dvěma měsíci. Podle už publikovaných informací policejního prezidia analýza prokázala, že je vše v pořádku. V počtu nasazených odposlechů prý patříme v Evropě k průměru a odposlechy přinášejí policii závažné informace. Jenže policie použila statistická čísla, u kterých i laik – dostane-li tu možnost – po krátkém srovnání pochopí, že jsou neprůkazná a nedokazují vůbec nic.

Policie tento týden předloží prezidentu Václavu Klausovi analýzu prováděných odposlechů, kterou si u policie objednal před dvěma měsíci. Podle už publikovaných informací policejního prezidia analýza prokázala, že je vše v pořádku. V počtu nasazených odposlechů prý patříme v Evropě k průměru a odposlechy přinášejí policii závažné informace. Jenže policie použila statistická čísla, u kterých i laik – dostane-li tu možnost – po krátkém srovnání pochopí, že jsou neprůkazná a nedokazují vůbec nic.

Hra s čísly

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

„Zajímalo by mě, jestli institut odposlechů není v České republice zneužívaný,“ prohlásil prezident Václav Klaus letos koncem října. Řekl to poté, co zjistil, že policie zachytila jeden z jeho rozhovorů se srbským podnikatelem Ranko Pecičem, na něhož detektivové nasadili odposlech v rámci prověřování podvodů společnosti H-Systém. Prezident požádal ministra vnitra Františka Bublana, aby jeho znepokojení prošetřil. „Na analýze pracovaly dva měsíce stovky policistů, její výsledky mě uspokojují, prokázaly, že používání odposlechů je v pořádku,“ sdělil ministr těsně před Vánocemi. A šéf policie Jiří Kolář krátce nato zveřejnil základní čísla analýzy.

Podle policejního prezidenta patříme v Evropské unii mezi země, které používají odposlechy v menším počtu. „Na sto tisíc obyvatel je to šestnáct odposlechů. V Rakousku je jich devět, v Německu patnáct, ve Francii dvacet čtyři, ale třeba v Itálii a Holandsku…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc