Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Úprk v pravou chvíli

Situace je zoufalá, nikoli však vážná – chtělo by se říct k události, nad níž i zkušení veteráni v Evropské komisi jen udiveně nebo pobaveně kroutí hlavou. Sotva pět dní poté, co se v Bruselu představil jako první český eurokomisař, Miloš Kužvart svou kandidaturu stáhl. Češi však nemohou tuto nedůstojnou piruetu odbýt jedním kousavým bonmotem. Na náhradníka z Prahy čeká celý bruselský tým a vláda už nemůže zemi znovu udělat ostudu.

mobrazek_355.gif
mobrazek_355.gif • Autor: Respekt

vobrazek_355.jpeg
Fotografie: Autor Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Situace je zoufalá, nikoli však vážná – chtělo by se říct k události, nad níž i zkušení veteráni v Evropské komisi jen udiveně nebo pobaveně kroutí hlavou. Sotva pět dní poté, co se v Bruselu představil jako první český eurokomisař, Miloš Kužvart svou kandidaturu stáhl. Češi však nemohou tuto nedůstojnou piruetu odbýt jedním kousavým bonmotem. Na náhradníka z Prahy čeká celý bruselský tým a vláda už nemůže zemi znovu udělat ostudu.

Muž zmarněných nadějí

Vybírání českého eurokomisaře od počátku provázely rozpaky. Premiér Vladimír Špidla prohlásil, že bude hledat člověka, který má respekt napříč politickým spektrem, nikoli jen v jeho ČSSD. Nepovedlo se: proti Kužvartovi – volba padla na něj, poté co první dva oslovení, Pavel Mertlík a Květoslava Kořínková, bruselský post odmítli – se ohradila nejen ODS, ale i obě menší vládní strany. Když 4. února vláda schvalovala Kužvartovu nominaci, lidovečtí a unionističtí ministři se zdrželi hlasování.

Složitou partajní aritmetiku ČSSD, kvůli níž přišel k prestižnímu postu jak slepý k houslím, nelze vyčítat Kužvartovi. V té chvíli navíc při dobré vůli budil naděje, že se komisařské role chopí se ctí. Jako bývalý ministr životního prostředí přičichl k bruselskému prostředí, domluví se anglicky, netíží ho skandály a optimisticky ujišťoval, že novou roli zvládne.

Jenže pak už Kužvart jen marnil jednu naději za druhou…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte