Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Pod vlivem orchidejí

Ke všemu se přiznali, pochybení odmítají. Sběratelé orchidejí Čestmír Čihalík a Jindřich Šmiták, kteří na opačné straně zeměkoule porušili zákon o vývozu ohrožených druhů, se podle svého přesvědčení a mínění kolegů a přátel stali obětí své naivní neznalosti a nemilosrdného udavače. Profesionálové z oboru o tom pochybují a smutně kroutí hlavou nad dalším průšvihem mezinárodních rozměrů.

S Roezlem na věčné časy

„Počátkem března měl jsem 100 000 orchidejí zabedněných. Jen druhu Odontoglossum cervantesi měl jsem 22 000 kusů.“ Zápisky českého sběratele a obchodníka s orchidejemi Benedikta Roezla z cesty po Latinské Americe nevyvolaly v 19. století žádný rozruch. Soukromé bádání hraničilo u milovníků orchidejí s posedlostí – angličtina pojmenovala tuto vášeň orchidelirium.

Pilný sběratel má v tuzemsku dodnes své ctitele – členové brněnského Orchidea klubu po něm pojmenovali svůj časopis Roezliana a někdy také pokračují v tradici průzkumných cest. „Orchideje jsou tu drobné a od každého rodu je víc druhů, které jsou si podobné. Tak jsme je brali i k pozdějšímu určení, neboť na to venku nebyly podmínky,“ popisuje výlet na Nový Zéland předseda Orchidea klubu Jindřich Šmiták v e-mailu z letošního února.

Jenže jednadvacáté století hodilo nadšené sběratele exotických rostlin přes palubu. Vědecký výzkum stále vzácnějších orchidejí se přesunul ze soukromých sbírek na specializovaná pracoviště vybavená přístroji k…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte