Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Haitští kanibalové vs. chiméry

Život zase plyne na Haiti postaru, jako za časů, kdy zde vládl diktátor François Duvalier neboli Papa Doc. Společně se svým synem Jeanem-Claudem, zvaným Baby Doc, měl tento člověk na svědomí na padesát tisíc lidských životů. Od 22. září loňského roku, kdy byla v přístavu Gonaďves nalezena se dvěma průstřely hlavy mrtvola Amiota Métayera, někdejšího velitele režimních polovojenských jednotek, zahynuly na ostrově desítky osob. Už přes dva týdny drží stovka mužů vedená Métayerovým bratrem Butteurem přístav ve svých rukou a chystá se k pochodu na sto šedesát kilometrů vzdálené Port-au-Prince s cílem svrhnout vládu Jeana-Bertranda Aristida.

Haiti minulý měsíc oslavilo úctyhodné výročí, dvě stě let od získání nezávislosti. Jenže země se utápí v chaosu.

Chiméry v džípech

Métayerovi ozbrojenci si říkají „kanibalská armáda“ a „butteur“ znamená ve francouzském argotu „vrahoun“. Aristidovy jednotky, z nichž canibales povstali, než se odštěpili, nesou naopak jméno Chiméres. Po vzoru oblud ze starých bájí dští oheň: za tímto účelem používají plamenomety, které vystrkují z džípů řítících se úzkými silnicemi ostrova.

Po útoku na policejní stanici v Gonaďves vystavili rebelové před blízkou benzinkou mrtvá těla policistů a mrtví leželi dlouhé dny na ulici i v nedalekém Saint-Marc poté, co tento přístav 7. února znovu ovládly vládní síly. Vzbouřenci si dnes říkají Fronta revolučního odporu Artibonitu – to je…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte