Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Ručník ve stranickém ringu

Gerhard Schröder mohl vejít do dějin jako kancléř-reformátor, a stanout tak po boku těch svých předchůdců, jejichž éru lze též shrnout jedním vznosným slovem. Příkladem je samozřejmě Helmut Kohl, kancléř-sjednotitel. Schröderova reformní hra byla navzdory všem polovičatostem slibně rozjetá a získala na obrátkách v poslední době, poté co se mu před Vánocemi podařilo získat podporu pravicové opozice pro projekt poměrně zásadní přestavby daňové soustavy a trhu práce. Jenže škrtat státní výdaje, omezovat, šetřit, vystavovat vše konkurenci, to jsou přístupy, v nichž německá sociální demokracie navzdory všem řečem o své modernitě spatřovala útok na společenské jistoty. A když ani veřejnost neprojeví pochopení – přestože každý Němec po mnohaleté masáži statistikami o neudržitelnosti sociálních výhod už dávno musel vědět, že nic než utahovat opasky a spoléhat se na sebe nezbývá –, dá se vskutku asi jen říct sbohem.

Tlak by ustál, kdyby…

Schröder minulý pátek oznámil, že zůstane kancléřem, ale šéfovat sociální demokracii už nechce. Už dávno věděl, že ho stranická základna nemá ráda a považuje ho za zrádce solidarity a sociální spravedlnosti. Dobře známou skutečností mu bylo, že se také členská základna SPD menší, z necelého milionu v roce 1990 se ztenčila na nynějších 650 tisíc straníků. Ale nic z toho Schröderovi vaz nezlomilo. Kdyby jej obyvatelé Německa v jeho úsilí podrželi, mohl by tlak ustát. Jenže SPD by dnes dal svůj hlas teprve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v07.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.