Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zvolí Bushe, nebo Kerryho?

Není pochyb, že ve Spojených státech se schyluje k zásadním prezidentským volbám. Americká společnost se zdá ostře rozdělena, přitom její rozhodnutí bude mít zřejmě globálně největší odezvu za celé poslední půlstoletí. I proto agentury zkoumají mínění lidí po celém světě – takže se například dozvídáme, že Bushe by volila většina Poláků či Nigerijců, zatímco zbytek světa by zpravidla preferoval Kerryho. Až se nad tou záplavou varování ohledně „osudu planety“ chce říci: Stačí.

Fotografie: Z Vietnamu dostal Američany Richard Nixon. Stáhne je teď z Iráku John Kerry? (Snímek z 24. ledna 1973, Kerry sleduje televizní vystoupení Nixona, který oznamuje zastavení útoků na sever Vietnamu.) Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Z Vietnamu dostal Američany Richard Nixon. Stáhne je teď z Iráku John Kerry? (Snímek z 24. ledna 1973, Kerry sleduje televizní vystoupení Nixona, který oznamuje zastavení útoků na sever Vietnamu.) Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt

Není pochyb, že ve Spojených státech se schyluje k zásadním prezidentským volbám. Americká společnost se zdá ostře rozdělena, přitom její rozhodnutí bude mít zřejmě globálně největší odezvu za celé poslední půlstoletí. I proto agentury zkoumají mínění lidí po celém světě – takže se například dozvídáme, že Bushe by volila většina Poláků či Nigerijců, zatímco zbytek světa by zpravidla preferoval Kerryho. Až se nad tou záplavou varování ohledně „osudu planety“ chce říci: Stačí.

Kdo nás zavlekl do války

Rozhodování mezi Bushem a Kerrym by za normálních okolností bylo v Evropě otázkou hlavně pro sázkové kanceláře a bookmakery – tak jako při předchozích více než padesáti prezidentských volbách. Po událostech posledních let však jméno příští hlavy Spojených států právem zajímá kdekoho. Po 11. září 2001, útoku na gravitační centrum této planety, po roce 2002, který měl přinést definitivní vítězství nad strůjci této hrozby v Afghánistánu, po roce 2003, který měl zabránit jejímu dalšímu šíření cestou útoku na Saddámův Irák. Co tedy přijde nyní? Přinese Kerry mír, nebo Bush bude nadále vířit válku?

Jedno klišé z éry po druhé světové válce říká zhruba tolik, že kdykoli se Amerika ocitla v ozbrojeném konfliktu, zavlekli ji tam demokratičtí prezidenti, zatímco kaštany z ohně pak tahali jejich republikánští nástupci. Platí to o Koreji a prezidentech Trumanovi …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v44.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.