Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zmocněnec hluché vlády

Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab odchází. Muž, který byl ochoten se loni porvat s přesilou rasistů, kteří v pražském metru napadli Afričana, nastupuje v příštích dnech k budoucímu eurokomisaři Vladimíru Špidlovi. Byla by však škoda, kdyby se tím z Česka vytratil i jeho hlas.

Před třemi lety Jařab střídal svého předchůdce Petra Uhla se sympatickou vizí: hájit nejslabší, dosud mlčící skupiny lidí. Jestliže Uhlovým osobním tématem byly národnostní menšiny, Jařab zůstane spojen především s právy lidí z ústavů – dětí i dospělých, psychiatrických pacientů, lidí zbavených svéprávnosti. Zkrátka všech, kdo se kvůli věku nebo mentálnímu handicapu těžko hlásí o svá práva a jejichž osud bývá zcela v rukou jejich pečovatelů.

Potíž byla v tom, že s nynější vládou si Jařab rozuměl zřetelně hůř než s předchozí. Stačí vzpomenout dva případy. V čase sporu o klecová lůžka Jařab výstižně formuloval, že nejde jen o „zakázat, či nezakázat“: jsou střípkem v mozaice nadužívání restrikce, v pomíjení potřeb klientů, v neznalosti moderních trendů. Stejně přesně pojmenoval i příčiny sterilizace romských žen na severní Moravě: ostravští lékaři prostě rozhodli za ně, přání klientek je nezajímalo a nutnost vysvětlovat odbyli s tím, že romské matky by tomu stejně nerozuměly. Za lepší konstelace by slova vládního zmocněnce byla začátkem zevrubné reformy. Realita je ale právě opačná: nová ministryně zdravotnictví o žádném „polidšťování“ ústavů neuvažuje…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte