V Nizozemsku již několik týdnů existují určité zakázané (a tedy trestné) dohody mezi lidmi, totiž dohody s „teroristickým záměrem“. Jen málokdo ví, že když kamarádovi nad pivem řekne „v téhle zemi to jde od desíti k pěti, podpálíme parlament“ a kamarád odpoví „dobrý nápad“, oba se v podstatě dopouštějí trestného činu, a to i v případě, že si to druhý den rozmyslí.

Ani nemuseli nakoupit benzin či udělat cokoli jiného. Pouhá dohoda stačí. Zhruba takto lze charakterizovat atmosféru, jež se odvíjí od zpřísněného boje proti civilizačním hrozbám.

Nemluvte o džihádu

Stejně jako jiné země západního světa zavádí Nizozemsko novou legislativu, která má úřadům umožnit efektivnější zákroky proti možným teroristům, ale zároveň zasahuje do práv a soukromí občanů.

Nizozemsko, jehož obavy z teroristických útoků ospravedlňuje i skutečnost, že vyslalo vojenské jednotky do Iráku, již přijalo několik nových zákonů. Nyní ministři spravedlnosti Piet Hein Donner a vnitra Johan Remkes oznámili, že připravují další opatření, která podle kritiků podkopávají základy právního státu.

Představme si fiktivní situaci: nizozemský muslim, člen střeleckého spolku, pravidelně navštěvuje mešitu, která je známa jako ortodoxní. Často telefonuje s „přáteli“ v Madridu a v e-mailové zprávě použije slovo „džihád“. Je tento muž terorista? Nemusí to tak být, ale taky to tak být může. V každém případě by měly v blízké…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte