Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ne piráti, ale klienti

„Piráti, zloději, vrazi!“ křičí čím dál hlasitěji zástupci filmového a hudebního průmyslu na adresu lidí, kteří si z internetu stahují díla oblíbených umělců a nenamáhají se zatím platit. Tvůrce slavných Hvězdných válek George Lucas se nedávno nechal slyšet: „Vydávám základní trilogii na DVD raději nyní, i když jsem chtěl původně počkat. Za tři roky se totiž může filmový průmysl kvůli poklesu tržeb zhroutit a já budu mít smůlu.“ Je to možné? Hrozí kvůli internetovým pirátům skutečně kolaps? Podle řečí lidí z průmyslu by tomu člověk skoro věřil. Při pohledu na rostoucí prodej DVD a zároveň na fanoušky, kteří na síti hledají své oblíbené filmy, se však vkrádají pochybnosti.

Před sto lety skladatelé a vydavatelé not také vyčítali Edisonovi a rodícímu se nahrávacímu průmyslu, že je vyžírka a pirát. Edison později předhazoval totéž tvořivcům, kteří experimentovali s jeho patenty na pohyblivé obrázky. Vysílání hudby v rádiu se ze začátku také označovalo jako pirátství, stejně tak vynález videorekordéru nebo kabelové televize. Vždy to ale dopadlo tak, že nové vynálezy se ukázaly jako přínosné pro všechny.

Místo aby zástupci hudebního – a nově už i filmového – průmyslu viděli v tvořivých lidech, zapálených pro nové technologie na šíření muziky a filmů, své klienty a svůj příští trh, mluví o nepřátelích či „zabijácích hudby“. Spíše než čeho jiného se zábavní průmysl bojí změny pohodlného statu quo. Z historie zábavy je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v43.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.