Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Rudá vlajka vlaje dál

Fotografie: Třikrát a dost. Foto Mediabanka.cz / Getty images • Autor: Respekt
Fotografie: Třikrát a dost. Foto Mediabanka.cz / Getty images • Autor: Respekt

Minulý týden nezačal pro Tonyho Blaira příjemně. Věděl, že od úterka bude muset v Brightonu čelit zuřivému spílání protiválečných aktivistů a milovníků honu na lišku, kteří využijí každoročního sjezdu Labouristické strany a přijedou mu vynadat do lhářů a zaprodanců. A co horšího – vážné nepříjemnosti mohl očekávat i od svých politických souputníků. Strana, v jejímž čele stanul přesně před deseti roky, totiž pod jeho vedením ještě nikdy nebyla tak rozpolcená jako v posledních měsících a premiérovi odpůrci se chystali prosadit rezoluci, která by jím protežovanou přítomnost britských vojáků v Iráku označila za „ničím neospravedlnitelné ničení životů i zdrojů“.

Když však ve čtvrtek večer došlo na závěrečný sjezdový rituál – tradiční společný zpěv písně „Ať rudá vlajka vlaje dál“, zářil na tváři Tonyho Blaira široký úsměv. Ze sjezdu, který byl zatím nejtěžším v jeho politické kariéře, vyšel jako jednoznačný vítěz.

Dělení Irákem

Nebylo to vítězství nijak jednoduché. Když se premiér loni pustil do vojenského angažmá v Iráku, jeho odpůrci ztratili zábrany. Z vlády nejprve na protest odstoupila skupina ministrů v čele s šéfem diplomacie Robinem Cookem a časem se proti Blairovi postavil dokonce i jeho někdejší ideologický guru a iniciátor třetí cesty, sociolog Anthony Giddens. A jak postupně vycházela skrze vyšetřování Lorda Huttona a Butlerovy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.