Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_133.gif
mobrazek_133.gif • Autor: Respekt

vobrazek_133.jpeg
Fotografie: Amber Bousoglou. Foto archiv • Autor: Respekt

Vlastně ani nevím, jak se původně jmenovala. Mysleli jsme všichni, že Amber Bousoglou, ale čas měl zjevit věci podstatně složitější.

Poprvé jsem Amber, tehdy dopisovatelku slavných francouzských novin Le Monde, viděl v roce 1968. Vřítila se do Literárních novin jako uragán, podala mně ruku a řekla zvučně: „Buďte zdráv!“

Narodila se v Bruselu v roce 1923. To už ovšem její rodiče prošli velký kus Evropy na cestě z Ruska, odkud otec, arménský obchodník, utekl se svou ruskou ženou před bolševiky. V Řecku – aby se mohli dostat dál – si koupili cestovní pas se jménem Bousoglou. Tak nabyla příjmení i jejich dcera, se kterou ještě prošli Mexiko a usadili se v Paříži. Když otec zemřel, matka se někdy v roce 38 odsunula s dcerou za svou sestrou, která – taky z Ruska – emigrovala do Prahy. A tady Amber chodila do české školy, takže mně (po třiceti letech) mohla říct: „Buďte zdráv!“ Po válce se pustila do žurnalistiky a pro pražskou Agence France Presse referovala tak důkladně, že ji z Prahy pro tuto činnost v roce 1949 vypověděli. V Paříži pak skoro tři desetiletí pečovala v Le Mondu o soustavné informace o Sovětském svazu a o východní Evropě. Československo jí na srdci vždycky leželo v první řadě.

Pak čas znovu trhnul oponou. Tentokrát správným směrem. Vídávali jsme se s Amber vlastně řidčeji – v Praze sídlila u Ingrid Strobachové v Náplavní a…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte