Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Zmrtvýchvstání v Zetoru

Je to jako zázrak: permanentně krachující zadlužený Zetor ohlásil najednou mnohamilionový zisk a růst výroby traktorů o pětinu. A nového vlastníka – slovenský HTC holding – si pochvalují i zaměstnanci, kteří mu ještě před rokem nemohli přijít na jméno.

Fotografie: Měli jsme to tak i v Sony. (Vojtech Pánik - vlevo - a Jaroslav Varo v hale Zetoru.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Měli jsme to tak i v Sony. (Vojtech Pánik - vlevo - a Jaroslav Varo v hale Zetoru.) Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Je to jako zázrak: permanentně krachující zadlužený Zetor ohlásil najednou mnohamilionový zisk a růst výroby traktorů o pětinu. A nového vlastníka – slovenský HTC holding – si pochvalují i zaměstnanci, kteří mu ještě před rokem nemohli přijít na jméno.

Od televizorů k traktoru

„Byla to pro nás výzva zkusit prodat to, co jsme se naučili,“ říká nový ředitel Zetoru Vojtech Pánik (32) i nový výrobní ředitel Jaroslav Varo (35). Oba loni přetáhl vlastník Zetoru z vedení trnavského závodu Sony. Měli postavit na nohy fabriku, která sice ještě počátkem 90. let zaměstnávala přes deset tisíc lidí a vyráběla až 35 tisíc traktorů ročně, jenže pak se to všechno na dlouhé roky nějak zadrhlo. Zetor se nebyl schopen vypořádat s rozpadem východních trhů a stát jako vlastník – reprezentovaný ministerstvem průmyslu a Fondem národního majetku – si zase nebyl schopen připustit, že by Zetor již nebyl vlajkovou lodí českého strojírenství a že potřebuje razantní změny.

Ve třech pokusech o záchranu se utopilo neuvěřitelných šest miliard korun. A s továrnou si dlouho nevěděl rady ani HTC holding, kterému ji vláda zcela oddluženou prodala předloni v létě.

„Japonští“ manažeři Pánik s Varem si vzali několik měsíců na rozkoukání a pak začaly výrazné změny. Nejviditelnější je stěhování. Do konce příštího roku se má výroba ze sedmi velkých hal a dalších…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v39.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.