Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Vítej, Turecko

Evropská unie stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Šéfové pětadvacítky musí za pár týdnů sdělit Turecku, zda ho chtějí přijmout do svého klubu nebo ne. Podle komentátorů to bude ve svém důsledku zásadnější politické rozhodnutí než nedávné přijetí deseti převážně postkomunistických nováčků. Otázka tedy zní: co bude v Bruselu prosazovat český premiér a jak vlastně a v čích hlavách se náš postoj rodí.

Fotografie: Co je větší riziko - mít je uvnitř, nebo navždy před branami? (Turečtí radikálové demonstrují proti válce v Iráku, leden 2003.) Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Co je větší riziko - mít je uvnitř, nebo navždy před branami? (Turečtí radikálové demonstrují proti válce v Iráku, leden 2003.) Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Evropská unie stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Šéfové pětadvacítky musí za pár týdnů sdělit Turecku, zda ho chtějí přijmout do svého klubu nebo ne. Podle komentátorů to bude ve svém důsledku zásadnější politické rozhodnutí než nedávné přijetí deseti převážně postkomunistických nováčků. Otázka tedy zní: co bude v Bruselu prosazovat český premiér a jak vlastně a v čích hlavách se náš postoj rodí.

Signál do Mekky

Stanovisko k turecké otázce má Grossova vláda oficiálně projednávat v druhé polovině října. Dokument, na jehož základě se budou ministři rozhodovat, předloží kabinetu ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Jeho vypracování na Svobodově úřadě zaštiťují dva lidé – český velvyslanec v Bruselu Jan Kohout a náměstek ministra zahraničí pro evropské záležitosti Vladimír Müller (ČSSD). „Čekáme na hodnotící zprávu Unie o Turecku, která bude zveřejněna na začátku října. Poté zpracujeme podklady pro ministra. Už dnes lze říct, že Turecko se snaží plnit vstupní požadavky Unie, a proto lze uvažovat o zahájení přístupových rozhovorů,“ říká náměstek Müller. Podle ministerského náměstka je vstup Turecka do Unie důležitý hned z několika důvodů: „Vtáhnutím Turecka do evropských struktur se upevní jeho přeměna v demokratickou zemi, což může stabilizovat tamní neklidný region. Sedmdesátimilionové Turecko se stane v rámci Unie zajímavým trhem pro řadu firem.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v39.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.