Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Svět kolem

mobrazek_1579.gif
mobrazek_1579.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1579.jpeg
Fotografie: Anwar Ibrahim. Foto: EGP • Autor: Respekt

Ve čtvrtek Nejvyšší soud v Malajsii zrušil čtyři roky starý verdikt nižší instance, který poslal bývalého vicepremiéra Anwara Ibrahima (57) na šest let do vězení – Ibrahimovo propuštění je vnímáno jako první zřetelná známka změn, které se v Malajsii odehrávají poté, co autoritářského Mahathira Mohamada nahradil po vítězných volbách Abdulláh Badáwí. Ibrahim, dlouholetý ministr financí a člověk považovaný za Mahathirova nástupce, byl po delší vazbě právě před čtyřmi lety odsouzen za údajný homosexuální pohlavní styk, což je v islámské Malajsii trestný čin, na devět let ztráty svobody. Rozsudek se ovšem připočítával k šesti letům žaláře, jak zněl verdikt z roku 1999, za to, že vyšetřování své kauzy prý mocensky bránil. Skutečnou příčinu uvěznění však bylo třeba hledat ve finanční krizi, která postihla jihovýchodní Asii v polovině roku 1997. Po letech konjuktury ztratil malajsijský ringgit polovinu své hodnoty vůči dolaru. Premiér Mahathir tehdy svaloval vinu na mezinárodní finanční spekulanty, zejména George Sorose, přičemž zabruslil až do antisemitismu. Naproti tomu jeho dosavadní spojenec Ibrahim sázel na reformy a dával najevo inspiraci posuhartovskou Indonésií. Výsledkem byl soudní proces, obecně považovaný za nekorektní, a pro Ibrahima léta strávená v žaláři. Když letos Mahathir odešel do důchodu a z voleb vyšel vítězně Badáwí, nebylo ještě nic jisté. Nechme teď stranou, zda je…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte