Sociální demokraté ohlásili, že chtějí mít větší vliv na českou zahraniční politiku. Prý by se to dalo zařídit třeba dalším náměstkem, který by stál ministru Cyrilu Svobodovi za zády a ve vhodnou chvíli ho klepal přes prsty nebo si chodil do Lidového domu stěžovat. To ještě není tak překvapivá zpráva, ačkoli se těžko chápe, k čemu by to veřejnosti bylo dobré. Horší je, že tím mužem měl být Hynek Kmoníček, současný zástupce země v OSN. Jeden čas už se zdál tento přesun zažehnán, podle tvrzení šéfa zahraničního výboru Vladimíra Laštůvky v Právu je však stále ve hře.

Kmoníčkova kariéra se rozjela především díky Janu Kavanovi, který jej kdysi coby ministr zahraničí jmenoval svým náměstkem. Co si z této volby Česká republika odnesla? Velkou ostudu. Kmoníček byl organizátorem dnes už legendární utajené cesty diplomatů a podnikatelů za Saddámem Husajnem do Iráku z ledna 2000. Lidové noviny nedávno zveřejnily pasáže z dokumentů o této cestě, z nichž vyplývá, že se Kmoníček Iráku podbízel a nabízel i odstranění Radia Svobodný Irák, které jako součást RFE vysílá z Prahy. Po zveřejnění dokumentů Kmoníček tvrdil: „To jsem samozřejmě Iráčanům lhal.“ Ale to nedává vůbec smysl, protože jeho podvod by se samozřejmě hned provalil a navíc vláda Miloše Zemana skutečně začala vypracovávat materiál o škodlivosti nezávislého rádia.

Kdyby už nic jiného, toto by mělo stačit k jeho doživotní diplomatické hanbě – i kdyby jen plnil Kavanovy příkazy. Přesto by mohl naší…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2066

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte