Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

mobrazek_1603.gif
mobrazek_1603.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1603.jpeg
Fotografie: Ze Sodomy do Chuecy. Foto: archiv • Autor: Respekt

V katolickém Španělsku to mívala homosexualita velmi těžké, už dávno však nastaly růžovější časy. K lepšímu pochopení a toleranci této menšiny přispěl před pár lety i oxfordský profesor španělského původu Alberto Mira knihou Abychom si rozuměli – jakýmsi kulturním slovníkem homosexuality. Nyní tentýž autor vydal další práci, odvážně pojatou studii kulturních dějin homosexuality Ze Sodomy do Chuecy. Mira se soustředí především na moderní dějiny homosexuální kultury, jež mají živý vztah k dnešku – nezačíná tedy kdesi u antické básnířky Sapfó, ale až v roce 1895, kdy se konal známý soudní proces s Oscarem Wildem. Tento spisovatel, odsouzený podle pozdně viktoriánských zákonů za trestný vztah k mladému lordovi Alfredu Douglasovi představuje nejen symbol tragicky trpícího estéta, ale také kulturní homosexuální archetyp: „Tehdy poprvé o sobě daly vědět hlas a společenský tlak homofobie a měly dosud nevídaný dopad,“ píše Mira.

Název jeho knihy odkazuje na madridskou čtvrť Chueca v centru starého Madridu, kam se před dvaceti lety začali stěhovat homosexuálové, lesbičky a transvestité ze Španělska i celého světa. Čtvrť je nejen vyhledávanou turistickou atrakcí, ale pro její intelektuální a živou kulturní atmosféru sem míří také frekventanti nápaditých „cool“ barů a kvalitních knihkupectví. Společensky velmi aktivní homosexuální platforma COGAM (Kolektiv lesbiček a…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte