mobrazek_1558.gif
mobrazek_1558.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1558.jpeg
vobrazek_1558.jpeg • Autor: Respekt

Medulla je latinský termín pro nitro či dřeň. Také je to ale název nové desky islandské zpěvačky Björk, která vychází toto pondělí. Hned na první poslech je jasné, že album je nekonvenční a v řadě zatím pěti studiových desek Björk naprosto výjimečné.

„Zkoušela jsem nejdřív pracovat s nástroji, ale nikam to nevedlo. Všechny jsem je nakonec ztlumila a písně začaly rozkvétat,“ říká o vznikání nového alba Björk. V praxi to znamená, že zpěvačka vůbec poprvé ve své kariéře upředla desku výhradně z hlasů, které ovšem výrazně opracovala pomocí sofistikovaných softwarů. Na nahrávání si islandská hvězda pozvala řadu hostů: inuitskou hrdelní zpěvačku Tanyu Tagaq z ledové části Kanady, islandský a londýnský pěvecký sbor, japonského hudebníka Dokaku, který hlasem skvěle napodobil zvuk bicích nástrojů, několik odborníků na elektroniku a mnoho dalších.

První, co při poslechu alba udeří posluchače do uší, je pocit jakési tekutosti. Hlasy bez opory nástrojů ladí jinak, jsou svobodnější, mohou jakoby bez gravitace létat prostorem. Tato beztížnost a jistá měkkost odkazuje k názvu Medulla. Tekutost jako metaforu neohraničenosti a svobody připomíná Björk také v písni Oceania, která je součástí desky a kterou zahajovala letošní olympiádu.

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte