mobrazek_1405.gif
mobrazek_1405.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1405.jpeg
Fotografie: Jahnovo poučení: Hlavně nedostat „přes držku“. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Nový vicepremiér české vlády pro ekonomiku Martin Jahn (34) je jedním ze tří nestraníků Grossovy vlády. Po absolvování Vysoké školy ekonomické v roce 1994 nastoupil do státní agentury pro získávání zahraničních investic CzechInvest. Zde prošel několika funkcemi, vedl její pobočku v Chicagu, kde také na tamní DePaulově univerzitě získal titul MBA. V roce 1999 se stal ředitelem agentury. Je ženatý a má dvě děti, ve vládě bude mít kromě koordinace hospodářské politiky na starosti i vědu a výzkum.

Splnitelné cíle

Stejnou funkci jako vy měl před šesti lety Pavel Mertlík. Ten po čase zjistil, že bez konkrétního resortu nemá dost pravomocí a že přes ministra průmyslu Grégra stejně nic neprosadí. Nehrozí vám něco podobného?

Samozřejmě že ano. Navíc mám slabší pozici, protože nemám zázemí politické strany. Nekladu si ale přílišné ambice – nechci zasahovat do privatizací či dělat reformu veřejných financí, protože tyto věci stejně nezměním a na reformy vláda nemá dost času. Dávám si cíle, které můžu splnit.

To znamená jaké?

Zlepšit podnikatelské prostředí. Minulá vláda o tom mluvila, ale nic nedodělala, proto byli podnikatelé tak naštvaní. Nechystám nic světoborného, jen chci konečně dotáhnout rozdělané věci. Dnes například ve sněmovně leží novela, která zjednoduší zápis do obchodního rejstříku: zavedeme jednoduchý jednotný formulář, který firma vyplní,…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte