Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kosa na somálský kámen

Stejně jako se hovoří o privatizaci války, mohlo by se hovořit o privatizaci cílů teroristů. Jde samozřejmě o Irák. Teroristům se podařilo pomocí útoků na vojáky či na mateřské země – 11. března v Madridu – přimět už několik vlád, aby stáhly své kontingenty z Iráku. Nyní se zaměřují spíše na soukromé přepravní firmy pomáhající spojencům a výsledky se dostavují. Unesli filipínského řidiče Angela de la Cruz a hrozili mu smrtí? Z Iráku vycouvala filipínská vláda, aniž by dbala na výstrahy spojenců i Alávího kabinetu v Bagdádu. Unesli a zavraždili řidiče Murata Yuceho turecké společnosti Bilintur? Z Iráku vycouvala samotná firma, aniž by čekala na stanovisko vlády v Ankaře. Když její řidiči viděli v televizi záznam vraždy, prohlásili, že do Iráku jezdit nebudou. Zarkávího skupina stojící za únosy si mnula ruce. Ale i zde může kosa narazit na kámen, jak před týdnem ukázal případ Alího Ahmada Músy, somálského řidiče jezdícího pro jednu kuvajtskou firmu.

Músa se – podobně jako tři Keňané, tři Indové a jeden Egypťan – ocitl v rukou Zarkávího teroristů s tím, že nevycouvá-li jeho zaměstnavatel do 48 hodin z Iráku, bude mu uříznuta hlava. Den poté se ozval Husejn Alí Elmi, jeden z kandidátů na somálského prezidenta, s jasným poselstvím: „Uříznou-li hlavu našemu milovanému, my uřízneme hlavy jejich milovaným.“ Měl na mysli Iráčany v Somálsku, převážně obchodníky, kteří tam odešli před Saddámem. A výsledek? Alí Ahmad Músa byl po třech dnech…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte