Za pár dní to budou dva týdny, co obě komory amerického Kongresu ve společné deklaraci označily násilí v západosúdánském Dárfúru slovem genocida. Dalo by se říct, že v zásadě nestojí nic v cestě intervenci na obranu ohrožených černošských kmenů, které se súdánská vláda v Chartúmu rozhodla pomocí arabských milic vyhladit. Jenže teorie má zatím daleko k realizaci, už proto, že žádný jiný stát se neodhodlal to slovo použít – dokonce i generální tajemník OSN Kofi Annan mluví jen o „etnických čistkách“, což je termín, který má v mezinárodní hantýrce menší náboj. Osamělost USA se ukázala minulý týden, když Washington musel ustoupit od svého návrhu rezoluce OSN, v němž byla řeč o uvalení sankcí, pokud Chartúm do třiceti dnů nezkrotí v Dárfúru řádící milice. V rezoluci, schválené v pátek, slovo „sankce“ nezaznívá. A sankce, jak známo, jsou předstupněm vojenské intervence.

Už 50 tisíc obětí

Násilnosti v Dárfúru vypukly loni v únoru, když dvě tamější černošské frakce začaly útočit na armádní kasárna a vesnice arabských pastevců. Důvodem byla nespokojenost s trvalou marginalizací a vykořisťováním. Chartúm, ovládaný politiky arabského původu, reagoval brutalitou, která v násilnostmi poznamenaných dějinách Súdánu nemá obdoby. Z věznic pustil kriminálníky a nasadil je do milic, jimž se říká džandžavídi. Ty postupují tak, že vtrhnou do vesnic, znásilní ženy, povraždí muže, spálí zásoby potravin, otráví studny a zbytek obyvatel…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte