Ministerský nováček Jozef Kubinyi udělal to, o čem jeho předchůdci vždy tvrdili, že „to nejde“: zakázal na psychiatriích zavírání lidí do klecí, letitý zvyk ještě z totalitních dob. Bezesporu ho k tomu postrčily články v britských médiích popisující praktiky v českých ústavech a následná reakce šokované spisovatelky Joanny K. Rowlingové. Jestli se tím zájem veřejnosti aspoň na čas upřel na uzavřené a málo kontrolované teritorium psychiatrie a na debatu, jak zacházet s lidmi zavíranými do ústavů, je to skvělá zpráva. Její odvrácenou stranou je to, co se potom na odvážlivce Kubinyiho sesypalo z Pražského hradu.

Prezident Václav Klaus si totiž po svém zvyku vyložil zahraniční kritiku českých klecí jako útok na státní suverenitu. Rowlingovou vyřídil jako laika, který nemá „autentickou znalost problému“, a Kubinyiho si povolal na kobereček za to, že „vyšel vstříc nezodpovědným a populistickým atakům na kvalitu zdravotní péče“. Na Hrad svolaní nestoři české psychiatrie pak potvrdili panu prezidentovi správnost jeho přesvědčení, že se „ČR nijak neodchyluje od ostatních zemí“ a že „bychom se neměli nechat peskovat odkudsi ze světa“. Svůj týdenní populistický maraton uzavřel Klaus nakonec zjištěním, že „celý problém je umělý“. Po takovém objevu nezbývá než prezidentovi vrátit radu a doporučit mu, aby si o věci utvořil „autentickou znalost“. S jeho utkvělými představami o ohrožení české…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte