mobrazek_125.gif
mobrazek_125.gif • Autor: Respekt

vobrazek_125.jpeg
Fotografie: Návrat. Foto: Artfilm • Autor: Respekt

Co bude nejzajímavější filmovou premiérou tohoto týdne v Česku? Závěrečný díl ságy J. R. R. Tolkiena Pán prstenů – Návrat krále? Těsně vedle. Bude to spíše premiéra snímku Návrat ruského režiséra Andreje Zvjaginceva. Film sice nemá kultovní sílu Tolkienova díla, ale jeho význam naznačují dvě ocenění, která získal minulý rok: Zlatý lev filmového festivalu v Benátkách a cena Evropské filmové akademie pro objev roku.

Organizátoři benátského festivalu označili Zvjagincevův snímek za podmanivě jemný a přesvědčivý, vypovídající o lásce, ztrátách a dospívání. Základ dějové linky je vlastně řečen v jeho názvu. K ženě a dvěma dospívajícím synům se vrátí po dvanácti letech muž, kterého synové znají pouze z fotek. Není jasné, odkud se vrací, možná z války v Čečensku. On sám to nerozebírá, ale nabídne překvapeným synům, že je vezme na týdenní výlet po okolních jezerech. Výlet je zamýšlen jako iniciace – otec je rozhodnut udělat ze synů pravé muže. Nemůže však uniknout otázkám zejména mladšího z nich, který chce prolomit mlčení a dozvědět se víc o jeho identitě. Napětí kulminuje, když se výletníci ocitnou na opuštěném ostrově, ze kterého není úniku. Vedle zajímavého příběhu přispěla k úspěchu snímku skvělá práce kameramana Michaila Krichmana a atmosféra bílých nocí, za kterých se film v okolí Petrohradu natáčel.

Česká premiéra, kterou osobně uvede představitel otce Konstantin Lavroněnko…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte