mobrazek_112.gif
mobrazek_112.gif • Autor: Respekt

vobrazek_112.jpeg
Fotografie: Jsem jako sampler. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Je jen zdánlivě přirozené, že ze současné maďarské literatury u nás vychází více překladů než z literatury slovenské. Doby, kdy díla z pera našich východních sousedů nepotřebovala překládat, jsou totiž pryč: stále větší procento české populace přestává slovensky rozumět, natož v ní číst, takže o současné literatuře na Slovensku nevíme téměř nic. Nakladatelství Odeon tuto citelnou mezeru nedávno alespoň trochu zaplnilo vydáním povídkového souboru Lovci & sběrači 27letého bratislavského novináře a spisovatele Michala Hvoreckého. Už před lety si nad ním vzal patronát Egon Bondy a jeho texty se dosud dočkaly překladů do polštiny, angličtiny, němčiny, maďarštiny či slovinštiny.

Aranžéři prodeje

V mečiarovsky válcovaném, národnostně vybuzeném veřejném prostoru působil debut Silný pocit čistoty od mladičkého Michala Hvoreckého v roce 1998 jako příslib, že nastupující generace je naštěstí zcela jinde než garnitura, která si potřebuje dožít národní obrození. Část slovenské intelektuální obce Hvoreckého útlý povídkový sextet nadšeně přivítala. „Tato kniha je určena těm, kteří trpí dnes poměrně neobvyklou úchylkou přemýšlet. Je o tom, jak gigantický megastroj informačně vyspělé společnosti vlastně pracuje, kdo ho řídí, kdo je jeho součástkou a kdo palivem. A za jakou cenu!“ rozplýval se filozof a expert na umělou inteligenci Jozef Kelemen. Své nezúčastněné zprávy o lidské…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte