mobrazek_130.gif
mobrazek_130.gif • Autor: Respekt

vobrazek_130.jpeg
Císař Hirohito • Autor: AP

Ruský režisér Alexandr Sokurov svěřil rozhlasové stanici Radio Svoboda, že pracuje na novém filmu nazvaném Slunce, který bude již třetím pokračováním volné tetralogie o životě vůdců 20. století. V prvních dvou dílech Sokurov zpracoval životopisy nepochybných tyranů – Moloch natočený v roce 1999 pojednává o Adolfu Hitlerovi, hlavní postavou filmu Býk natočeného o rok později je Vladimír Lenin-Uljanov. Pro film třetí si zvolil postavu posledního japonského císaře Hirohita, která je rozporuplnější a pro evropského diváka daleko méně čitelná. Podobně jako v předchozích filmech se režisér soustředí na malý, zato dramatický výsek z vládcova života – v Hirohitově případě na dny následující po kapitulaci Japonska v roce 1945. Sesazený císař čeká na verdikt vítězných velmocí. Pokud bude souzen, na což naléhá především Stalin, čeká ho možná smrt zastřelením nebo oprátka. Dodejme, že nakonec byl císař u mezinárodního tokijského tribunálu osvobozen.

Sokurov, podobně jako svého času Sergej Ejzenštejn, své experimenty úspěšně vyváží do celého světa. Není proto překvapením, že financování nového filmu převzali valnou měrou japonští producenti. Problematičtější se ale ukázala snaha obsadit do hlavní role císaře Hirohita japonského herce. Resentimenty dosud přežívající v tradiční japonské společnosti by podle Sokurova mohly vyvolat agresivní reakci radikálních pravicových sil, jejichž přívrženci jsou…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte