Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Utrpení ředitele Kulhánka

Varování před koncem světa nabývají na zajímavosti, pokud o něm mluví lidé, od nichž bychom čekali spíš cyničtější nebo alespoň rezervovanější přístup, například kapitáni průmyslu. To je případ i šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, který se se svými obavami z neodvratného „sebezničení lidí“ svěřil minulý pátek čtenářům magazínu Lidových novin. „Nové a lepší výrobky vedou v konečném efektu k naší degeneraci,“ míní ředitel Kulhánek a dává lidstvu „ještě nějakých dvě stě, tři sta let“.

Je tu ale známý problém: pokud něčí plat závisí na počtu vyrobených a prodaných aut, jedné z hlavních příčin černých vizí, je dost těžké kázat o nápravě. To ale Kulhánek nemá v úmyslu. Konec je podle něj neodvratný, a pokud by se na něm nepodílel on, podílel by se někdo jiný. Navíc ředitel si našel jiného viníka než auta: do záhuby nás prý vedou počítače a internet.

Nutno říct, že zatímco obecně „myslitelské“ pasáže Kulhánkova rozhovoru dávají čtenáři zážitek zábavné absurdity, za konkrétním obviněním můžeme vycítit spíše zhrzenost konkurenta. Ředitelova nechuť je vlastně pochopitelná: pryč je čas, kdy jeho auta bývala symbolem svobody, teď tuhle pozici přebírá právě zatracovaný internet, který nezná ani jedovaté zplodiny, ani ucpané betonové dálnice. Auta nebo automobilismus naopak začínají lidem ze svobody povážlivě ukrajovat. Moderní svět totiž jako by život bez auta nepřipouštěl. Nejde jen o to, že žít mimo město bez auta je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v29.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.