Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Písničky, co nejdou zapískat

mobrazek_1253.gif
mobrazek_1253.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1253.jpeg
Fotografie: Sestry Steinovy: Pantoflemi nešoupeme. Foto Filip Kašlík • Autor: Respekt

Porevoluční křeč českého folku zdá se povoluje. Po krátké a zasloužené polistopadové adoraci vešla většina z protirežimních písničkářů do čítanek a zároveň je čekal pád do nezájmu. Někteří to zabalili, jiní přetékali ukřivděností, další se na čas odmlčeli a dnes se na jejich koncerty zase chodí do hospod a kaváren. A po určitém mezičase zavládla v české písničce logicky jiná emoce než za časů Kryla nebo Hutky. Žádné společenství, žádné Šafrány, každý jede na vlastní triko a po svém. Lidovky obstarávají Čechomor a Vlasta Redl, Zuzana Navarová to zkouší multikulturně, divadelní poetika Ypsilonky proslavila Jiřího Schmitzera a bratry Ebeny, Radůza zdědila hospodskou harmoniku po Václavu Koubkovi a Jaromír Nohavica vkročil do Síně slávy. Všichni jsou dnes překvapivě žádaným zbožím, chodí na ně stovky lidí, desky se prodávají ve velkém. Opravdu osobitých a autentických alb je ale v českém folku setrvale jako šafránu. Z letošních novinek rozhodně vybočily z průměru desky Karla Vepřeka a Sester Steinových.

Od hospody k Hospodinu

„Včera na koncertě bylo pět platících diváků,“ krčí rameny písničkářský solitér Vepřek. Právě mu vyšla druhá deska Artinodhás (čti pozpátku). Je plná meditativních skladeb o člověku, Bohu a jejich vzájemném napětí a provázanosti. Vepřek vlastně dělá dnes to samé, co už od konce 70. let minulého století, kdy hrával s Vladimírem Mertou a byl zván na…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte