0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Domov10. 7. 20045 minut

Mocné stíny Stanislava Grosse

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross má už vládu na dosah ruky, a tak je na místě se podívat, jakými lidmi se budoucí nejmocnější muž v zemi obklopuje. Ačkoli je veřejnost téměř nezná, mají na chod země mnohdy větší vliv než někteří poslanci. Mezi významné a přitom širší veřejnosti skoro neznámé hráče bezesporu patří Andrej Surňak a Miroslav Forman. Oba vlastní lobbistické agentury a pro Stanislava Grosse zařizují především vliv v médiích a podnikatelských sférách, jako je například PPF, Český Telecom či Sokolovská uhelná. Někdejší redaktor Obrany lidu a polistopadový mluvčí federálního ministerstva zahraničního obchodu Surňak třeba zařídil schůzky mezi Grossem a PPF v době, kdy členové vlády hrozili akcí proti televizi Nova (již PPF spoluvlastní), protože stát kvůli ní prohrál v arbitráži deset miliard korun. Vláda nakonec žádný protitah nezkusila.

Fotografie: Šarapatka: Olovo? Ne, děkuji. Foto MAFA / Dan Materna • Autor: Respekt
Fotografie: Šarapatka: Olovo? Ne, děkuji. Foto MAFA / Dan Materna • Autor: Respekt

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross má už vládu na dosah ruky, a tak je na místě se podívat, jakými lidmi se budoucí nejmocnější muž v zemi obklopuje. Ačkoli je veřejnost téměř nezná, mají na chod země mnohdy větší vliv než někteří poslanci.

Reklama

Když víš, kdo tě poslouchá

Mezi významné a přitom širší veřejnosti skoro neznámé hráče bezesporu patří Andrej Surňak a Miroslav Forman. Oba vlastní lobbistické agentury a pro Stanislava Grosse zařizují především vliv v médiích a podnikatelských sférách, jako je například PPF, Český Telecom či Sokolovská uhelná. Někdejší redaktor Obrany lidu a polistopadový mluvčí federálního ministerstva zahraničního obchodu Surňak třeba zařídil schůzky mezi Grossem a PPF v době, kdy členové vlády hrozili akcí proti televizi Nova (již PPF spoluvlastní), protože stát kvůli ní prohrál v arbitráži deset miliard korun. Vláda nakonec žádný protitah nezkusila.

Stejný muž pak pro PPF zařídil schůzku i s premiérem Vladimírem Špidlou, kde se zástupci skupiny pokoušeli premiéra získat pro svou představu zrušení reklamy na obrazovkách konkurenční České televize. Stejně pak lobboval i mezi poslanci.

Surňak zařizoval pro ČSSD kampaň pro parlamentní volby 2002. Letos v dubnu se pak v Právu pochlubil, že funguje také jako svého druhu čistič stranických průšvihů: „Když jsme se dozvěděli o někom, kdo vytváří špinavou historku, mluvili jsme s novináři a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc