mobrazek_1262.gif
mobrazek_1262.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1262.jpeg
vobrazek_1262.jpeg • Autor: Respekt

Jedním z prvních autorů, kteří na venkovské Slovensko ještě za první československé republiky přinesli atmosféru a poetiku moderního středoevropského humoru, jaký vznikal ve vídeňských, budapešťských či pražských divadlech a kabaretech, byl Ján Kalina (1913–1981). Od roku 1999 vyšly postupně na Slovensku tři knihy jeho vzpomínek, nebo jak sebeironicky říkal, „autobiografománií“, poslední, čtvrtá s názvem Odpočúvaj v pokoji (Basa story) se v knihkupectvích objevila nyní.

S humorem Kalina začínal už jako středoškolák v rodném Prešově, největší vliv na jeho umělecké dospívání měla však Praha, kde ve 30. letech studoval práva a seznamoval se s Osvobozeným divadlem i rozvíjejícím se českým filmem. Po návratu však tuto inspiraci dlouho nerozvíjel. Československo zaniklo a na Tisově Slovensku mu jeho židovský původ garantoval kabaret docela jiného druhu. Za to, že neskončil v transportu do plynových komor, vděčí pracovníkům rozhlasu v Prešově i Bratislavě, kteří mu zařídili výjimku pro „nepostradatelné“ a jeho příspěvky pak kryli cizími jmény. Po osvobození v roce 1945 si Kalina zvolil stejnou cestu jako mnozí židovští intelektuálové, kteří přežili holocaust – nadšeně se pustil do budování socialistické kultury. V první polovině 50. let vyráběl stalinistickou politickou satiru, po roce 1956 však patřil k těm, kteří roztahovali dogmatické mantinely komunistické…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte