mobrazek_1208.gif
mobrazek_1208.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1208.jpeg
Fotografie: Analýza prachu z běžné domácnosti dnes připomíná seznam skladu rizikových chemikálií. Foto ICHRI • Autor: Respekt

Tu zprávu nelze přehlédnout: každý pátý zaměstnanec v Evropské unii dnes přichází do kontaktu s karcinogeny a nebezpečné chemikálie nás obklopují i v soukromí. Hračky a dětský textil, parfémy, kosmetika, podlahové krytiny, počítače a mobilní telefony, ale i zdravotnické pomůcky, to všechno obsahuje látky schopné usazovat se v živých organismech a vážně narušovat funkce hormonů. Že nejde jen o apokalyptické řečnění, ale reálnou hrozbu, potvrdily i analýzy prachu z domácností a parlamentů několika evropských zemí. Třebaže šlo o místa, kde se používá jen běžné spotřební zboží, připomínaly protokoly studie seznam skladu rizikových chemikálií. Není proto divu, že jejich stopy lékaři stále častěji nacházejí i v lidské krvi, tuku, v mateřském mléce, a dokonce i v tělech doposud nenarozených dětí, do nichž pronikají prostřednictvím placenty.

Laboratorní testy bohužel prokazují přítomnost mnoha nebezpečných chemikálií prakticky na jakémkoli místě planety. Nacházíme je v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech řek a moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci. Přitom komplexní hodnocení rizik bylo zatím dokončeno u pouhého zlomku ze 70 000 chemikálií, jež jsou dnes na trhu. Většina z nich je vyráběna, používána a uvolňována do prostředí, aniž bychom znali jejich účinky na lidské zdraví a životní prostředí. Je nejvyšší čas to změnit.

To zaplatíte vy

Stávající…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte