Soud v Hamburku minulý týden zakázal prodej kriminálního románu s názvem Konec kancléře – poslední spásný výstřel. Už v dubnu rozhodl, že z jeho obálky musí zmizet jakýkoli odkaz k podobě současného šéfa německé exekutivy, a nyní se spisek nesmí prodávat ani s novým, nevinným přebalem – „dokud bude v textu líčeno plánování a zabití spolkového kancléře Gerharda Schrödera“, jak se píše ve zdůvodnění. Tato slova obletěla svět, zatímco v knížce kancléřovo jméno nepadne. Veřejnost by o ní ani nevěděla, kdyby Schröder nepodal žalobu. Celkem seriózní nakladatel na této reklamě asi nevydělá, neboť sotva pustí zbytek nákladu na černý trh, zato pirátské podsvětí jistě s jásotem žhaví kopírky a vypalovačky.

Román jsem nečetl. Z komentářů vím, že vypráví o majiteli drogerie, který zkrachuje vinou nynější hospodářské krize, jejíž příčiny přičítá vládní politice, a proto se rozhodne zastřelit jejího hlavního představitele. Ústřední motiv děje zřejmě nahrává lidskému sklonu k dennímu snění, na němž se odedávna přiživují milostné či dobrodružné literární žánry. Dnes se lid nejraději kochá nenávistí ke své demokraticky zvolené reprezentaci. Z politiků se stali institucionalizovaní a slušně placení obětní beránci, které lze ovšem beztrestně podřezávat jen v duchu. Soudní verdikt vychází z názoru, že i to má své meze.

V novodobých dějinách se literární slova až podezřele často stávala děsivými skutky. Dostojevskij popsal bolševiky půl století před tím,…

v27.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte