Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Zapadlí travelleři v Čechách

Fotografie: Ivo Mathé: Squaty jsou fajn, ale nedávají jistotu. Chceme vytvořit stálou základnu. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Ivo Mathé: Squaty jsou fajn, ale nedávají jistotu. Chceme vytvořit stálou základnu. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Přichází léto, doba prázdnin, volna a exotických cest. Pro většinu z nás příjemná, leč krátká chvíle odpočinku a obnovy sil. „Na cestě“ se dá ale zůstat mnohem déle, třeba celý život – a není k tomu třeba nic speciálního. Stačí se rozhodnout. Evropu dnes brázdí stovky novodobých kočovníků, pro které zůstat na místě znamená ztrátu svobody. Jejich „základny“ se už objevily i v české kotlině.

Udělej si sám

Nedaleko západočeského Lubence stojí rozlehlý statek. Za prkennými vraty se tyčí hlavní budova, která po letech chátrání doznala několika čerstvých oprav. Z bývalých chlévů naproti vznikla tiskařská dílna a i laik pozná, že práce na obydlení jsou v plném proudu. Příchozího vítá skupina volně pobíhajících psů a stříbrný autobus se zabedněnými okny, připomínající raketu. Vedle na trávníku je zaparkovaná letitá armádní tatrovka a za ní starší model náklaďáku Ford Cargo. Několik osobních aut čeká na náhradní díly. Ve stodole opodál je vidět hromada reproduktorů a zesilovačů. Parta obyvatel, kteří se před necelým rokem složili a nemovitost koupili, si říká Cirkus Alien. Jedná se o jeden z prvních spolků, který začal kočovat po Česku v otřískaných dodávkách s mobilní zvukovou aparaturou a pořádat freeparty – taneční akce bez vstupného.

„Squaty jsou fajn, ale nedávají jistotu. Policie je může kdykoli vyklidit. A my jsme chtěli vytvořit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v26.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.