mobrazek_1103.gif
mobrazek_1103.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1103.jpeg
Fotografie: Bára Hrzánová: Komunisti jsou svině. A to se právě nesmí říkat. Foto: Günter Bartoš • Autor: Respekt

Určitě nikdo nepočítal s tím, že se Hrdý Budžes stane takovou kultovní záležitostí. Nenápadná hra napsaná původně pro malé divadlo má za sebou roční hvězdnou kariéru se sedmdesáti reprízami po celých Čechách, s vyprodanými sály a cenou Thálie za nejlepší herecký výkon pro hlavní představitelku. Kromě poct ovšem Budžes vystavil herečku Báru Hrzánovou záplavě anonymních výhrůžek, trestních oznámení a policejních výslechů. Česko už zase přeťala fronta, kolem které se šermuje se svobodou slova.

Akorát to neříkej

Malá holčička v kulichu a s šálkou kolem krku překotně na kraji jeviště vypráví publiku, že se otrávila její družinářka Olga. „A já nevím proč, protože byla taková hodná a veselá,“ říká Bára Hrzánová v roli osmiletého děvčátka, hlavní hrdinky hry Hrdý Budžes. „Maminka pak tátovi v kuchyni říkala, že ji uštvaly ty svině. To asi myslela Rusáky nebo komunisty. Protože Rusáci a komunisti jsou svině, akorát se to nesmí říkat,“ dokončuje dívenka svoji myšlenku a sálem se ozývá smích i potlesk.

Sledem komických a tragických příhod z doby opětovného upevnění komunistické moci na počátku 70. let provází diváky celou dobu osmiletá Helenka. Přemýšlí o tom, co jí říkají rodiče a co jí říkají ve škole, a dává si to do souvislostí, které pak bez okolků přednáší publiku. Stejně tak bez okolků uzavřela Bára Hrzánová za bouřlivého potlesku publika letos na jaře…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte