Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Zapomenutá poušť

Před měsícem se po delší době opět rozvířila debata o budoucnosti bývalé španělské kolonie Západní Sahara, která je od roku 1975 okupována Marokem. Posledního dubnového dne OSN prodloužila činnost své mise MINURSO, jejímž posláním mělo být provedení plebiscitu o budoucím statutu území. Jenže skutek utek.

Fotografie: Takhle vtrhli Marokánci při známém Zeleném pochodu v roce 1975 do Západní Sahary. Už neodešli. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Takhle vtrhli Marokánci při známém Zeleném pochodu v roce 1975 do Západní Sahary. Už neodešli. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Před měsícem se po delší době opět rozvířila debata o budoucnosti bývalé španělské kolonie Západní Sahara, která je od roku 1975 okupována Marokem. Posledního dubnového dne OSN prodloužila činnost své mise MINURSO, jejímž posláním mělo být provedení plebiscitu o budoucím statutu území. Jenže skutek utek.

Kromě toho nový premiér Španělska José Luiz Rodríguez Zapatero navštívil 24. dubna Rabat, aby s hostiteli pohovořil především o boji proti terorismu a ilegální imigraci. Čekalo se, že Zapatero vyjádří podporu tzv. Bakerovu plánu, který měl otevřít cestu k referendu o samostatnosti Západní Sahary. Nestalo se tak a Zapatero si vysloužil kritiku ze strany španělské opozice, saharských představitelů a prosaharských aktivistů. Marocký tisk pěl na hosta z Madridu samou chválu, neboť jak napsal rabatský deník Libération, „ještě nikdy žádný takto vysoce postavený španělský politik nebyl tak neutrální v otázce Západní Sahary“. A tak status quo s kulisami OSN pokračuje.

Právo na jejich straně

Boj nepočetného národa Saharawinců proti marockým okupantům probíhá už třicet let. Jádrem sporu je právo na sebeurčení Západní Sahary, která je posledním nedekolonizovaným územím na černém kontinentě. Marocké obstrukce jsou trpěny významnými státy (USA, Francie) i OSN. Saharawinci se však nevzdávají. Povzbuzením je pro ně například Východní Timor, kterému se v květnu 2002 podařilo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v24.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.