0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace4. 6. 20046 minut

Krumlov jako disneyland

Tu změnu nelze přehlédnout. Ne každý si ji připouští a ne každému je milá, ale stala se realitou, s níž je třeba se vyrovnat: poprvé v sedmisetleté existenci středoevropského historického města dochází před našima očima k bezprecedentní změně jeho funkce. Klasické město poskytovalo svým obyvatelům několik základních funkcí – ochranu, prostor k životu a k sociálním kontaktům a možnost směny. Dnes však mají historická sídla (a zejména jejich jádra) pouze jedinou hlavní funkci – a tou je zábava. Od disneylandů se liší jenom tím, že ji nabízejí v méně nápadné a méně prvoplánové podobě a v bytelnějších kulisách.

Tu změnu nelze přehlédnout. Ne každý si ji připouští a ne každému je milá, ale stala se realitou, s níž je třeba se vyrovnat: poprvé v sedmisetleté existenci středoevropského historického města dochází před našima očima k bezprecedentní změně jeho funkce. Klasické město poskytovalo svým obyvatelům několik základních funkcí – ochranu, prostor k životu a k sociálním kontaktům a možnost směny. Dnes však mají historická sídla (a zejména jejich jádra) pouze jedinou hlavní funkci – a tou je zábava. Od disneylandů se liší jenom tím, že ji nabízejí v méně nápadné a méně prvoplánové podobě a v bytelnějších kulisách.

Kafka a Viewegh

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ještě před třiceti čtyřiceti roky přicházeli návštěvníci do měst hlavně za poznáním. To se změnilo a nejrůznější ankety i průzkumy dokládají, že dnes jsou nejvýznamnějším lákadlem zábava a nákupy. A protože se kupují především zbytné věci, i nakupování samo se stalo jenom zvláštním druhem zábavy. Stále je sice ještě možné potkat klidné skupiny turistů soustředěně diskutující nad památkami, ale je to úkaz čím dál vzácnější a svým způsobem okrajový.

Památkáři a historici mají pečlivě vypracované a prověřené postupy, jak s úspěchem chránit budovy, ale jak to je s duchem města? Vždyť turisté sami často uvádějí, že v daném místě je neláká ani tak nějaká konkrétní památka, nýbrž spíše možnost projít se a nadýchat se charakteristické atmosféry. Zdá se však, že s městy dnes paradoxně zacházíme způsobem, který jde…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc